Život van zadanih normi
Diskriminacija i nasilje najveći problemi transrodnih osoba u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Najveći problemi transrodnih osoba u BiH su diskriminacija i nasilje, pokazali su rezultati studije "Život van zadanih normi: Transrodnost u Bosni i Hercegovini" koji su prezentirani danas u Sarajevu.
Jasmina Čaušević iz Sarajevskog otvorenog centra istaknula je da je istraživanje provedeno na uzorku od 20-ak osoba radi mapiranja stvarnih potreba i procjene konkretnog stanja transrodnih osoba u BiH da bi se kasnije moglo lobirati za rješavanje njihovih problema.
Precizirala je da su transrodne osobe doživljavale diskriminaciju ili nasilje prilikom iznajmljivanja stanova, da je oko 20 posto anketiranih doživjelo nasilje od državnih službenika, te da je svaka druga transrodna osoba doživjela neprijatnosti čak i unutar LGBT zajednice.
Viši asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Damir Banović rekao je da problematika transrodnih osoba predstavlja kompleksan društveni fenomen koji zahtijeva zakonsku regulaciju u mnogim sferama života - od samog medicinskog postupka promjene spola do svih pravnih posljedica koje iz toga proizlaze.
Pojasnio je da u BiH ne postoje referentni medicinski centri koji se bave promjenom spola, pa transrodne osobe najčešće obavljaju te zahvate u Srbiji ili u Sloveniji.
Banović je rekao da bi trebalo usvojiti sveobuhvatan zakon o pitanjima transrodnih osoba, ili pristupiti izmjenama postojećih u oblasti obveznog zdravstvenog osiguranja, kako bi ono u 100-postotnom ili manjem iznosu pokrivalo troškove promjene spola iz medicinskih razloga, zatim u primjeni propisa u pogledu umirovljenja osoba koje su promijenile spol i slično.
Studiju i njenu promociju podržali su Astraea Lesbian Foundation for Justice i USAID.