Mostar Jug – tunel Kvanj
Europska banka traži provjeru dionice kod Mostara
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Slijedom zahtjeva lokalnog stanovništva, nezavisni mehanizam odgovornosti u realizaciji projekata (IPAM) Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) preporučio je provjeru usklađenosti dionice Mostar Jug – tunel Kvanj na autocesti Koridor Vc u Bosni i Hercegovini.
Preporuka provjere usklađenosti koju je proveo IPAM je neovisna provjera kojom se utvrđuju činjenice kako bi se ustanovilo je li Banka poštivala svoje ekološke i socijalne politike u vezi s projektom.
Tijekom ovog procesa rad na projektu će se nastaviti.
"Uvijek smo se angažirali s civilnim društvom u pripremi i implementaciji ovog ključnog infrastrukturnog projekta za budućnost Bosne i Hercegovine. Navedena preporuka je prilika za neovisnu provjeru kako bi ponovo preispitali primjenu najboljih praksi ekoloških i socijalnih standarda kojima smo i dalje u potpunosti predani, posebno dok nastavljamo raspravljati o financiranju ostalih dijelova ovog važnog infrastrukturnog projekta. Rukovodstvo EBRD-a će u potpunosti podržati ovaj proces", kazala je direktorica EBRD-a za Bosnu i Hercegovinu Manuela Naessl.
Pročitajte još
Žalbom koju je IPAM zaprimio 2020. godine postavilo se pitanje je li projektna dionica Mostar Jug – Tunel Kvanj usklađena s ekološkom i socijalnom politikom EBRD-a u, iznoseći tvrdnju da bi sadašnja trasa autoceste lokalnim stanovnicima nanijela štetne ekološke, ekonomske i kulturne utjecaje.
Rukovodstvo EBRD-a smatra da je Procjena utjecaja na okoliš i socijalna pitanja koju je izradilo JP Autoceste FBiH strukturirana u skladu sa zahtjevima Banke i analizirala je relevantne utjecaje.
Izgradnja koridora Vc prioritetni je infrastrukturni projekat za Bosnu i Hercegovinu, kao i za Europsku uniju, kao dio Ekonomskog i investicijskog plana za Zapadni Balkan.
Autocesta će značajno poboljšati domaće veze i povezati zemlju sa regionalnim susjedima i širom Europom EBRD i Evropska investicijska banka podržavaju izgradnju kreditima, dok EU, kroz Investicijski okvir za Zapadni Balkan osigurava bespovratna sredstva i pomoć u planiranju, pripremi dizajna i implementaciji.
Nezavisni mehanizam odgovornosti u realizaciji projekata (IPAM) prima i razmatra žalbe osoba i organizacija civilnog društva pogođenih projektima koje financira Banka. IPAM podnosi izvještaj direktno Odboru direktora i nezavisan je od uprave EBRD-a.