Samoorganizacija
Fojnica nakon poplava: Mještani sami sanirali oko 80% materijalne štete
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Velika materijalna šteta zahtijeva promptne reakcije nadležnih. Građani prepušteni sebi, opći je utisak usljed sporog procesa obnove područja ugroženih poplavama i nakon više od mjesec dana.
Neizvjesnost i briga mještana i dalje su prisutni, a prvi snijeg već je stigao, zima na pragu. U Općini Fojnica mještani su zajedničkim snagama uspjeli sanirati oko 80 posto šteta u svojim selima. Ovakvi ubrzani koraci na sanaciji očekuju se i od nadležnih, javlja BHRT.
Iako su se suočili sa teškim situacijama u razdoblju poplava koje su zahvatile mnoge gradove i općine u Bosni i Hercegovini, Fojničani su pokazali snagu zajednice i solidarnost, vraćajući život u sela njihovim zajedničkim naporima.
Juro Bilić, mještanin sela Luke, Općina Fojnica, kaže: "Ovdje je vraćen život u selo, odnosno selo u život, ja bih rekao u rekordnom roku. Za manje od mjesec dana mi smo uspjeli da vratimo rijeku u korito, to je bio prioritet''.
Veliki broj ekipa, među kojima su i mještani i volonteri, i dalje su angažiran u pružanju pomoći obiteljima i domaćinstvima, kako bi im olakšali povratak svakodnevnom životu.
Anes Klisura, volonter Crvenog križa Općine Fojnica, navodi: "Mi i dalje djelujemo kao Crveni križ po terenu i najpotrebnije ljudima je oprema za rad, materijal za obnovu kuća, stambenih objekata, hrana i ogrjev".
Anita Markanović, predsjednica Crvenog križa Općine Fojnica, dodaje: "Radili su prvu isporuku za 45 obitelji, osnovni neki materijal i alat, kako bi ljudi mogli neku prostoriju opremiti. Usjevi su ove godine potpuno uništeni, i još uvijek isušivači, dezinfekcija, sad će trebati i namještaj ljudima".
Brojne su štete koje su nastale usljed poplava na području Fojnice. Poplave su, nažalost, odnijele tri ljudska života i pričinile velike materijalne štete koje se i dalje zbrajaju.
Sabahudin Klisura, načelnik Općine Fojnica, ističe: "Preko 50 milijuna štete po ovim preliminarnim rezultatima, samo infrastrukturno, Direkcija za ceste je već uradila rezultate financijske prirode, to njih košta preko 20 milijuna, samo štete na regionalnom putu, procjena rječnog korita imamo oko devet milijuna, na gospodarskim subjektima ima isto tako oko devet milijuna".
Prema informacijama Komisije za procjenu šteta Općine Fojnica, građani su podnijeli 402 zahtjeva u predviđenom roku. Do danas, obrađeno je 370 prijava, a rad na rješavanju preostalih šteta se intenzivno nastavlja.
Iako je predviđena hladna i duga zima sa padalinama, Fojničani su optimistični da se prethodna situacija ne bi trebala ponoviti.