Na današnji dan
Godišnjica zatvaranja logora 'Dretelj' kod Čapljine
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jedan od najzloglasnijih logora na području Hercegovine, kojeg su od 1992. do 1995. godine kontrolirale snage Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i postrojbe vojne policije, zatvoren je na današnji dan prije 28 godina.
Logor "Dretelj" kod Čapljine je nastao iz vojnog kompleksa JNA i prethodno je služio kao vojarna i skladište za gorivo i municiju, da bi s proljeća 1992. godine, bio prenamjenjen kao logor za osobe srpske nacionalnosti, a kasnije, nakon sukoba s Armijom Bosne i Hercegovine i za Bošnjake, od kojih su mnogi čak bili pripadnici tih obrambenih snaga HVO-a.
Kroz strahote tog logora prošlo je oko 3.500 logoraša bošnjačke i srpske nacionalnosti, te su, skoro bez izuzetka, bili izloženi psiho-fizičkom maltretiranju, premlaćivanju, seksualnom zlostavljanju, silovanju i ubojstvima.
Međunarodnim prosmatračima i humanitarnim organizacija uskraćivan je pristup logoru sve do kolovoza 1993. godine, a kasnije su logoraši skrivani i prebacivani u druge logore i zatvore kako ih ne bi evidentirali predstavnici Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.
Činjenice o degađanjima u "Dretelju" su nedvojbeno utvrđene u Haagu, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY), u presudi u predmetu 'Prlić i drugi'.
Savez logoraša u Bosni i Hercegovini će, u koordinaciji s organizacijama članicama na prostoru cijele Bosne i Hercegovine, i u narednom periodu, ustrajati na obilježavanju ovog, ali i svih drugih mjesta nečovječnog i zločinačkog postupanja prema svim logorašima, na području cijele Bosne i Hercegovine, iako prethodnih godina zbog više različitih razloga ovo obilježavanje nije bilo organizirano.
Savez logoraša u Bosni i Hercegovini priopćio je da će ostati istrajan i nikada neće pristati na ideje izgradnje 'sterilne BiH', jer takve sredine ne mogu donijeti dugoročni napredak i prosperitet državi, nego vode 'ka bolesnim i izopačenim' ideologijama i društvima.