Razmatranje Izvještaju iz Bruxellesa
Iz VSTV BiH svjesni da će snositi osnovnu odgovornost za pravosuđe
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) razmatralo je danas, u sklopu dvodnevnog zasjedanja, Izvještaj grupe eksperata o pitanjima vladavine prava u Bosni Hercegovini i u vezi s tim usvojilo određene zaključke, potvrđeno je Feni u VSTV-u.
Radi se o Izvještaju tima eksperata koji je 5. prosinca u Bruxellesu u sklopu zasjedanja Pododbora za pravdu, slobodu i sigurnost između Europske unije (EU) i Bosne i Hercegovine predstavio Reinhard Priebe, viši nezavisni pravni ekspert EU.
Tim povodom, VSTVBiH u prvom zaključku navodi kako se neće baviti dijelovima Izvještaja koji se odnose na postojeće ustavno uređenje Bosne i Hercegovine, smatrajući to političkim pitanjima koja nisu u njegovoj nadležnosti.
Istovremeno, VSTVBiH je svjestan činjenice da je njegovim uspostavljanjem određeno da će on snositi osnovnu odgovornost za pravosuđe i da će svoja ovlaštenja izvršavati na način koji ulijeva sigurnost i povjerenje javnosti u pravosuđe.
Članovi VSTV-a nadalje smatraju kako su u Izvještaju grupe eksperata pravilno mapirani sistemski nedostaci u funkcioniranju pravosuđa, koji u dosadašnjoj reformi nisu riješeni na zadovoljavajući način.
Izvještaj će uputiti nadležnim povjerenstvima
"Kultura odgovornosti i transparentnosti, jačanje integriteta pravosuđa i ponovna izgradnja povjerenja javnosti prioriteti su u kojima će se u narednoj godini postići vidljivi napredak", navode iz VSTV-a.
Među prioritete u radu ubrajaju - efikasnije i kvalitetnije građansko, gospodarsko, upravno i kazneno sudovanje (pravosuđe), borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, kao i procesuiranje predmeta ratnih zločina, te ocjenjivanje i imenovanje nositelja pravosudnih funkcija.
"VSTV BiH će cjelokupni Izvještaj uputiti nadležnim povjerenstvima koje će na bazi istog preporučiti VSTV-u BiH poduzimanje potrebnih mjera, koje nisu obuhvaćene dosadašnjim aktivnostima, a koje ocijeni opravdanim i mogućim u važećem zakonskom okviru", jedan je od zaključaka.
Kako se nadalje navodi, sve predložene i usvojene mjere bit će inkorporirane u jedinstveni operativni reformski program VSTV-a BiH.
VSTVBiH, istovremeno, poziva Europsku komisiju, koja je naručila Izvještaj, na još efektivnije praćenje rada VSTV-a BiH i podupiranje njegovih reformskih aktivnosti.
VSTVBiH, jednim do zaključaka, zadužuje nadležnu komisiju koja je izradila raniji Pravilnik o financijskim izvještajima sudaca i tužitelja da, do naredne sjednice VSTV-a BiH, predloži revidirani Pravilnik o financijskim izvještajima sudaca i tužitelja.
Pravilnik u sječnju
VSTVBiH će, kako se nadalje navodi, na prvoj narednoj sjednici u siječnju 2020. godine, usvojiti revidirani Pravilnik o financijskim izvještajima sudaca i tužitelja, stavljajući van snage raniji koji je trenutno predmet odlučivanja pred Sudom Bosne i Hercegovine, kako bi isti bio primjenjiv u 2020. godini.
Usto, VSTVBiH se obavezuje da će poslije usvajanja Pravilnika o financijskim izvještajima sudaca i tužitelja početi stvarati uvjete za uspostavu Jedinice za integritet, kroz usvajanje nove sistematizacije VSTV-a, te pokušati osigurati dovoljno budžetskih sredstava za financijsku održivost ove jedinice, odnosno cjelokupnog Tajništva VSTV-a, zajedno s međunarodnom zajednicom/donatorima, koja je pokrenula proces zagovaranja usvajanja održive strukture Sekretarijata VSTV-a, putem prelaznog plana transformacije.
U tom se kontekstu direktor Tužiteljstva VSTV-a BiH zadužuje da, shodno zakonskim ovlaštenjima, nastavi pregovore s donatorima i o tome pravovremeno izvještava VSTVBiH i Europsku uniju.
Zaključeno je, također, kako će nakon usvajanja revidiranog Pravilnika o financijskim izvještajima sudaca i tužitelja, svi članovi VSTV-a BiH popuniti novi financijski karton te ga dobrovoljno učiniti dostupnim javnosti, u skladu sa standardima propisanim Pravilnikom.
U vezi s tim, VSTVBiH poziva sve predsjednike sudova i glavne tužitelje da odmah po usvajanju ovog pravilnika, također, popune financijski izvještaj i odmah ga učine dostupnim javnosti, u skladu sa standardima propisanim pravilnikom.
VSTVBiH prihvata kritiku kao dio dijaloga sudske vlasti sa društvom u cjelini, u kojem slobodni mediji i civilno društvo imaju značajnu ulogu i naglašava „da postoji jasna linija između slobode izražavanja i legitimne kritike, s jedne strane, te nedozvoljenog pritiska na sudsku vlast, s druge strane, a da pojednostavljene populističke kritike mogu dodatno doprinijeti stvaranju atmosfere nepovjerenja javnosti u sudsku vlast“.
Referirajući se na spomenuti izvještaj, VSTVBiH očekuje od zakonodavne i izvršne vlasti da ispune svoje obveze od kojih zavisi uspješno provođenje reforme pravosuđa.