UN
Još jedna obljetnica u BiH koju malo tko šljivi
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda je 20. svibnja 1992. godine usvojilo odluku kojom se preporučuje Generalnoj skupštini da tadašnju Republiku Bosnu i Hercegovinu primi u članstvo UN-a. Dva dana kasnije, prije točno 25 godina, BiH je primljena u članstvo, a bh. zastava svečano podignuta ispred zgrade UN-a u New Yorku.
Usvajanju ove rezolucije UN-a prethodio je referendum o neovisnosti BiH, koji je održan 29. veljače i 1. ožujka 1992. godine. Na referendum je izašlo 64,31 posto birača, od toga je 99,44 posto glasovalo "za" suverenu BiH, a rezultati referenduma omogućili su i međunarodno priznanje BiH kao neovisne države.
Datum prijema BiH u Ujedinjene narode kao 177. članice ove međunarodne organizacije označen je jednim od najznačajnih datuma u novijoj povijesti BiH.
Za vrijeme svog 25-godišnjeg članstva u UN-u izabrana je i za nestalnu članica Vijeća sigurnosti od 2010. do 2012. godine. Ovo članstvo ocijenjeno je jednim od najvećih poslijeratnih diplomatskih uspjeha BiH, a u siječnju 2011. godine BiH je mjesec dana i predsjedala ovim tijelom.
Vijeće sigurnosti najvažnije je tijelo Ujedinjenih naroda kojem zemlje članice organizacije povjeravaju zadatak očuvanja međunarodnog mira i sigurnosti. Sastoji se od 15 zemalja članica UN-a. Od toga pet je stalnih (Sjedinjene Američke Države, Kina, Francuska, Velika Britanija i Rusija) i deset nestalnih članica koje se biraju na dvije godine.
Od bivših jugoslavenskih republika prije BiH su članice Vijeća sigurnosti bile Slovenija i Hrvatska. Jugoslavija je imala taj mandat četiri puta, a posljednji put od 1988. do 1989. godine.
BiH aktivno sudjeluje na redovnim koordinirajućim aktivnostima grupacija zemalja unutar UN-a - Istočnoevropska grupa, Srenjoeuropska inicijativa, Grupa 77 i Kina, Organizacija islamske konferencije, kao i zemalja potencijalnih članica EU, a uključena je i u mirovne operacije širom svijeta.
Država BiH članica je i brojnih tijela UN-a, a aktivna je i u organiziranju konferencija i drugih multilateralnih aktivnosti.
Generalna skupština UN-a izabrala je BiH za članicu Ekonomskog i socijalnog vijeća (EKOSOK) za 2017., koji, uz Generalnu skupštinu i Vijeće sigurnosti, spada u red glavnih organa UN-a i čine ga 54 države članice.
Izborom u EKOSOK, koji je najvažniji organ UN-a za pitanja globalnog ekonomskog i socijalnog razvoja i obuhvaća oko 70 posto aktivnosti UN-a, BiH nastavlja kontinuitet sudjelovanja u radu glavnih organa UN-a. Kao članica EKOSOK-a BiH će imati priliku da raspravlja i odlučuje o ključnim pitanjima međunarodne suradnje u oblastima razvoja, ekonomskih, socijalnih i društvenih pitanja, te pitanja iz oblasti kulture, obrazovanja, zdravstva, statistike i ljudskih prava.
Nakon članstva u Vijeću za ljudska prava od 2008. do 2010. i članstva u Vijeću sigurnosti, BiH će članstvom u EKOSOK-u zaokružiti dugogodišnji ciklus aktivnog sudjelovanja u sve tri najvažnije oblasti djelovanja UN-a - ljudska prava, mir i sigurnost te održivi razvoj.
Osim sudjelovanja u radu ovih organa UN-a, BiH je davala značajan doprinos u očuvanju međunarodnog mira i sigurnosti i kroz članstvo u radu Komisije UN-a za izgradnju mira od 2014. do 2015. godine.
BiH je bila i članica tijela za jačanje uloge žena "UN Women" od 2014. do 2016., a članica je i Komisije UN-a za status žena od 2015. do 2019., kao i Izvršnog odbora Fonda UN-a za prava djeteta (UNICEF) od 2016. do 2018. godine.
Inače, u radu Ujedinjenih naroda BiH sudjeluje putem stalnih predstavništava u New Yorku, Ženevi, Beču i pri UNESCO-u u Parizu.