Začuđen
Karamarko odgovorio Komšiću: Prvo pročitajte moje pismo!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Začuđen sam da legitimni prijedlog oko uređenja BiH koji će akceptirati Hrvate kao ravnopravan i konstitutivan narod nailazi na takve reakcije i naziva se ratnohuškačkim'', rekao je predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko komentirajući izjavu Željka Komšića, predsjednika Demokratske fronte, prenosi Večernji.
Podsjetimo, Komšić se u povodu Karamarkova pisma podrške Hrvatskom narodnom saboru koje se u subotu sastalo u Mostaru obrušio na Karamarka i rekao da 'njegovi stavovi nisu ništa drugo nego još jedan pokušaj postizanja ratnih ciljeva mirnodopskim putem'. Iz DF-a tada su naveli kako su izmjene Ustava, odnosno Izbornog zakona, moguće samo Ustavom i zakonima ove zemlje propisanoj proceduri, te "bilo kakvi pokušaji da se izmjene ustavno-pravnog poretka ishoduju izvaninstitucionalnim pritiscima susjednih država i njihovih satelita neće proći".
''Mi u Demokratskoj fronti nikada nećemo pristati na to da u miru predamo ono što je sačuvano u ratu'', rekao je Komšić.
U napadu na Karamarka i osudama njegove izjave Komšiću se pridružio i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić koji je 'iskazao duboku zabrinutost povodom očevidnog pokušaja da se unutarnja politička pitanja BiH ponovo uređuju izvana', ističući da kada god se vodila takva politika BiH i svi njeni građani trpjeli su ogromne štete.
''Upravo je takva politika vođena sredinom 90. u Zagrebu i Beogradu dovela do današnjeg nenormalnog ustavnog uređenja BiH, zbog kojeg se zemlja od kraja rata nalazi u permanetnoj političkoj krizi'', tada je naveo Nikšić.
''Morali bi paziti na to što izgovaraju i prije nego što daju izjave pročitati što piše u mom pismu'', rekao je predsjednik HDZ-a i podvukao da se zalaže za cjelovitu BiH koja će ostati u svojim granicama i ući u Europsku uniju. No, dodaje kako je preduvjet za to ravnopravnost sva tri naroda u BiH.
Karamarko: Prvo trebaju pročitati moje pismo
''Nije mi jasno zašto poziv na jednakopravnost izaziva takve reakcije. Uostalom, oni će se sami unutar BiH dogovoriti o svom državnom ustroju, a na nama je samo da obratimo pozornost na to kakav je položaj Hrvata'', kaže Karamarko dodajući kako vjeruje da su žestoke reakcije koje je izazvao ipak namijenjene unutarnjoj politici.
Rečenice iz Karamarkova pisma podrške HNS-u koje su naišle na neke osude govore da se'BiH može urediti samo kao decentraliziranu, pravnu i socijalnu državu sastavljenu od federalnih jedinica s jednakim pravima i odgovornostima', prenosi Večernji list.