Što sutra?
Logoraši su kao carevo novo ruho: ''Neki nas vide, a nas nema''
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Položaj logoraša je nikakav. Nema nas nigdje u zakonu, a čim vas nema u zakonu nema vas ni u stvarnosti. Rekao bih, ako bi citirao priču Carevo novo ruho je prava slika logoraša. Neki kažu da nas vide, a nema nas u stvarnosti, nema pravnog statusa ni logora, ni logoraša. Čim vas nema u zakonu niste ni važni ni bitni'', rekao je i izjavi za medije Anđelko Kvesić predsjednik Udruge hrvatskih logoraša Domovinskog rata u BiH prije početka današnjeg okruglog stola pod nazivom "Jučer žrtva torture. Danas žrtva sustava. Što ćemo sutra?".
Nakon polaganja vijenaca u spomen preminulim logorašima ispred HD HS Kosača, pozdravnim govorom Anđelka Kvesića započeo je okrugli stol, na kojem su iznesene životne priče, ali i problemi logoraša.
Bošnjaci ne priznaju hrvatske logoraše
Kvesić je u svom govoru kazao kako hrvatske logoraše Bošnjaci danas ne priznaju, dok ih hrvatski politički predstavnici ne poznaju pa često kod imenovanja ratnih stradalnika logoraše pribrojavaju pod izrazom 'neki drugi', ne spominjući naziv logoraš ili zatočenik.
''Zbog svih neprilika, tri puta smo pokušavali predložiti zakon, koji su na naše zahtjeve načinili pravni eksperti, po pravilima ove kategorije. O ovim prijedlozima zakona uvijek su se pozitivno izražavale pravne strukture, a dok su političke strukture odbijale uz obrazloženje da su neprihvatljivi. Stoga vas pitam tko smo, što smo i gdje smo? Na pitanje tko smo odgovor je jednostavan, jučerašnje žrtve torture u ratu, danas smo žrtve sustava, a što smo sutra?'', kaže Kvesić u nadi da će makar hrvatski parlamentarci shvatiti da im pripadaju osnovna prava na temelju ratnih stradanja, te da će u izmjenama i dopunama prava u zaštiti branitelja i njihovih obitelji dodati izmjenu.
Zbog boravka u logoru 20 posto invalidnosti
''U izmjeni bi trebalo biti navedeno da logoraš samim boravkom u logoru ima status logoraša i da samim tim treba dobiti 20 posto invalidnosti, a da invalidnost na temelju tjelesnog oštećenja bude dodana na ovaj postotak. Time bi se djelomično zadovoljila potraživanja logoraša'', kaže Kvesić upozoravajući parlamentarce, posebno hrvatske da se založe za donošenje zakona o pravima logoraša, kako bi izbjegli potraživanja logoraša na sudu i smanjili novce za sudske procese.
Kvesić je izrazio nadanja da će biti bolja suradnja logoraša, zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, te je poslao zahtjev da im se pomogne i omogući da obilježe neka od mjesta gdje su boravili hrvatski logoraši.