Obljetnica stradanja

Markale: Poginuli su vjerujući da žive glumeći život

Prije tog masakra na Markalama, prisjeća se ona, bio je onaj u Ferhadiji, u redu za kruh, pa onaj u Helačima, u redu za vodu, i u Isevića sokaku, pa na sahrani u Budakovićima i Boljakovom, onda Bakareva ulica, Alipašino, pa Tuzlanska kapija...
Vijesti / Flash | 05. 02. 2020. u 12:18 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Fena / Markale: Poginuli su vjerujući da žive glumeći život

Veliki broj članova obitelji ubijenih, predstavnika udruženja, javnih funkcija te diplomatskog kora prisustvovalo je sjednici koju je otvorio predsjedatelj Skupštine KS Mirza Čelik, kazavši da je samo na taj tužni dan, točno prije 26 godina, ubijeno 68 Sarajlija, a ranjeno njih 142.

Književnica Amina Šiljak-Jesenković prisjetila se života Sarajlija u ratnim danima opkoljenog grada, posebno se osvrnuvši na 5. veljače na pijaci Markale.

Istaknula je da su to bili dani kada su Sarajlije već ovladale pojmovima ratnog života i da su se vješto kretale kroz stanje u kojem su se nalazile.

Foto: Fena / Markale: Poginuli su vjerujući da žive glumeći život

''Počela "Sarajevska zima" u subotu 5. veljače u Pozorištu mladih, jer kako se mora jesti i oblačiti, mora se uživati i u umjetnosti'' - kazala je.   

Išla je preko Markala do Pozorišta mladih, jer je tim putem 'zaklonjenije', ali je na ulazu čula eksploziju.

''Teta Mejra je tražila sir od mlijeka u prahu za bolesnu kćer. Ne znam po što je došao Sakib Bulbul ili Vaskrsije Bojinović, ne znam što je trebalo Jadranki Minić ili Ahmedu Šehbajraktareviću. Odkud baš tu Selma Kovač i Marija Knežević. I još njih 60. I više. Poginuli su tu jer su vjerovali da žive glumeći život'' - kazala je Amina Šiljak-Jesenković.

Prisjetila se da su u svijetu u vijestima to nazivali uznemirujućim snimcima, da žrtve nisu imale imena.

''Zamišljam s kakvim je tko pozdravom otišao iz kuće, kakvom potrebom je izašao tog dana, zamišljam one što su ih čekali, zamišljam kakvu bi čaroliju subotnjeg ručka trebali napraviti sa šakom raštike, humanitarne riže i konzerve da su kojim slučajem došli doma'' - dodala je.

Prije tog masakra na Markalama, prisjeća se ona, bio je onaj u Ferhadiji, u redu za kruh, pa onaj u Helačima, u redu za vodu, i u Isevića sokaku, pa na sahrani u Budakovićima i Boljakovom, onda Bakareva ulica, Alipašino, pa Tuzlanska kapija, pa Srebrenica.

''Danas svjedočim 11.541 praznom mjestu u sarajevskim kućama, više od 1.600 praznih stolica u sarajevskim vrtićima i školama. Već odavno smo se odviknuli od suza'' - zaključila je Amina Šiljak-Jesenković.

Kopirati
Drag cursor here to close