Zaključci s međunarodne konferencije

NE odlagalištu nuklearnog otpada na Trgovskoj gori

Jedan od mogućih ciljeva trebao bi biti i priprema za razmatranje mjera moguće međunarodne arbitraže po ovom pitanju, ukoliko pregovori i zajednički rad na ovom pitanju propadnu
Vijesti / Flash | 25. 03. 2019. u 13:40 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Vjerojatno je sazrelo i vrijeme da se zatraži uključivanje međunarodne zajednice, prije svega EU i drugih zemalja koje mogu pomoći u rješavanju odlaganja istrošenog nuklearnog otpada. Jedan od mogućih ciljeva trebao bi biti i priprema za razmatranje mjera moguće međunarodne arbitraže po ovom pitanju, ukoliko pregovori i zajednički rad na ovom pitanju propadnu'' kazao je ministar Šarović na međunarodnoj konferenciji ''Problem skladišta/odlagališta radioaktivnog i nuklearnog otpada na lokaciji Trgovske gore'' danas u Sarajevu. 

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović kazao da je Hrvatska kada je krenula u ove aktivnosti imala sedam potencijalnih područja za odlagalište radioaktivnog, odnosno nuklearnog otpada. Kasnije su, dodao je on, ostale samo četiri, da bi na kraju ostala samo jedna lokacija - Trgovska gora. 

Foto:FENA / Predsjednik „Zelenog kluba“ Saša Magazinović

Predsjednik „Zelenog kluba“ Saša Magazinović je istaknuo da je mjesto gdje se otpad ima namjeru odlagati udaljeno svega par stotina metara od rijeke Une, odnosno granice s BiH, manje od tri kilometra od središta općine Novi Grad, par stotina metara od vodozahvata. Po njegovim riječima, dvije trećine eventualnog negativnog efekta bi se odnosilo na BiH, a jedna trećina na Hrvatsku. 

Dodao je da je ova konferencija, između ostaloga, poziv na dijalog, te da ovo nije problem samo građana BiH nego i građana Hrvatske. 

 Ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi RS Srebrenka Golić zahvalila je aktualnom sazivu Predsjedništva BiH,''koji su prepoznali značaj i problem Trgovske gore i skladištenja i odlaganja nuklearnog otpada, odnosno istrošenog nuklearnog goriva''. 

''Konačno da se neko iz BiH javno oglasi, oštro i rezolutno od Republike Hrvatske zatraži da se ta lokacija dislocira i da se to skladištenje eventualno nađe na nekoj lokaciji koja se nalazi na teritoriji Republike Hrvatske, a nikako na granici sa susjedima'' istaknula je Golić. 

Ministrica okoliša i turizma u Vladi Federacije BiH Edita Đapo kazala je da je današnja konferencija jedna u nizu konferencija koja treba da kaže jasno i glasno ''ne'' deponiji na samoj granici s BiH. Istaknula je da Nacionalni park Una jeste ''jedna od naših niša, područje koje smo mi zaštitili i želimo ga ostaviti u naslijeđe budućim generacijama''. 

''Federalno ministarstvo okoliša i turizma pokrenulo je inicijativu da Martinbrodske slapove stavi na listu svjetske baštine UNESCO-a. Samo postojanje jedne lokacije kao što je odlagalište radioaktivnog otpada može ugroziti taj proces i može negativno uticati na imidž BiH'', smatra Đapo. 

Video: Rečeno jasno "ne" odlagalištu nuklearnog otpada na Trgovskoj gor

Gradonačelnik grada Petrinja i zastupnik u Saboru Republike Hrvatske Darinko Dumbović je kazao da se u kontinuitetu niz godina bori kako nuklearni otpad ne bi došao u Dvor, u Trgovsku goru. Istaknuo je da su taj dio Pounja i Una jedni od najljepših krajeva koji se mogu poželjeti za život, za zdrav život, za ekološku proizvodnju i za sve ono što bi u budućnosti trebali imati. 

''Kad pogledamo nuklearni otpad, iz psihološkog, gospodarskog, ekološkog, ali i sigurnosnog razloga ta pozicija nije dobra, u neposrednoj blizini Uni'' smatra on. 

 Sudionici ove međunarodne konferencije još jednom su ukazali na moguće štetne prekogranične utjecaje na teritorij i stanovništvo BiH ukoliko Republika Hrvatska na toj lokaciji bude izgradila odlagalište radioaktivnog i nuklearnog otpada. 

Konferenciju su organizirali zastupnici svih razina vlasti u BiH koji su kao članovi različitih parlamentarnih stranaka okupljeni u "Zelenom klubu“.  

 

 

 

 

 

 

Kopirati
Drag cursor here to close