Glas Srpske
Nezakonitosti i bogaćenje na posmrtnim ostacima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Institut za nestale osobe BiH potrošio je mimo zakona više od milijun maraka u 2014. godini za čuvanje posmrtnih ostataka, jer je taj posao u nadležnosti entiteta, a osim toga, u RS se obavlja potpuno besplatno, tvrdi Glas Srpske.
Srpski predstavnici u Institutu kažu da su na to više puta upozoravali, ali da bošnjački predstavnici sa vršiteljem dužnosti predsjedavajućeg Kolegija direktora Instituta Amorom Mašovićem na čelu tvrde da se na osnovu sporazuma s Međunarodnom komisijom za traženje nestalih (ICMP) čuvanje tijela može plaćati i iz proračuna Instituta.
Član Nadzornog odbora Instituta Milan Anđić kaže da je nemar u Institutu dostigao takve razmjere da ni primjedbe na kršenje zakona u segmentu čuvanja tijela nisu dale nikakav rezultat.
''Te nezakonitosti konstatirane su na sjednici Nadzornog odbora. Tražio sam da zapisnik o tome bude proslijeđen Upravnom odboru Instituta, ali, jednostavno, odgovorni u Institutu to nikada nisu učinili'', kaže Anđić.
Ističe da nitko nije reagirao ni na to što su u revizorskim izvještajima o radu Instituta prethodnih godina isticane ozbiljne primjedbe na rad te institucije i što su revizori davali mišljenje s rezervom, piše Glas Srpske.
U Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih osoba RS kažu da je članom 18 Zakona o nestalim osobama BiH precizirano da su za čuvanje posmrtnih ostataka isključivo nadležni entiteti.