10.000 azilanata dnevno
Njemačka očekuje više od milijun izbjeglica u ovoj godini
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Više od milijun izbjeglica doći će u Njemačku u ovoj godini'', izjavio je u nedjelju zamjenik kancelarke Angele Merkel, dok je anketa pokazala kako skoro polovica Nijemaca smatra da se ona na loš način bavi izbjegličkom krizom.
Njemačke vlasti bore se nositi s prilivom od otprilike 10.000 tražitelja azila dnevno. Njemačka vlada još službeno očekuje 800.000 molbi za azil u 2015., dok mediji navode da bi moglo doći i do 1,5 milijuna ljudi.
''Njemačka će primiti više od milijun izbjeglica u ovoj godini - izjavio je zamjenik kancelarke Sigmar Gabriel na skupu Socijaldemokratske stranke (SPD) u Mainzu. Bitno je, kazao je, stvoriti prave uvijete koji bi osigurali da se Njemačka može nositi s tim izazovom, prenosi Reuters.
Izvještaji o nasilnim sukobima u izbjegličkim domovima i o usijanim stavovima lokalnih zajednica produbili su skepticizam javnosti prema prilivu izbjeglica, ugrozili su podršku konzervativcima Angele Merkel i izazvali su podijele u stranačkim redovima.
U anketi instituta Emnid za novine Bild am Sontag podrška vladajućem konzervativnom bloku iznosi 38 posto, što je pad za dva posto u odnosu na prošli tjedan i predstavlja najnižu razinu podrške od saveznih izbora održanih prije dvije godine.
Istovremeno, podrška antiimigrantskoj Alternativi za Njemačku (afD) porasla je na šest posto u anketi među 1.871 glasača provedenoj između 1 i 7. listopada.
Rolf Clement, predsjednik ureda Savezne kaznene policije, izjavio je u intervjuu za radio postaju Deutschlandfunk da se broj napada na izbjegličke domove povećao.
''U međuvremenu smo dostigli 500 i te brojke nastavljaju da rastu'', kazao je, dodajući da su brojne napade izveli ljudi koji nemaju povijest politički motiviranih kaznenih djela.
Kazao je kako kriza daje poticaj desničarskim grupama i da je uočio opasnost mogućnosti radikalizacije.
Dok Merkel ponavlja svoju parolu "mi se možemo nositi s tim", ona je u sporu zbog bavljenja krizom s Horstom Seehoferom, čelnikom Kršćanske socijalne unije (CSU), koja vlada Bavarskom. Ta južna njemačka država je prva ulazna stanica za mnoge od stotina htisuća izbjeglica i migranata koji su pohrlili u Europu u ovoj godini kako bi pobjegli pred ratom i siromaštvom na Bliskom istoku, u Africi i Aziji.
U petak je Bavarska zaprijetila da će tužiti njemačku saveznu vladu sudu ako ne poduzme hitne mjere na ograničenju priliva tražilaca azila u zemlju.
Skoro polovica ispitanika u anketi Emnida izjavilo je da se Merkel bavi izbjegličkom krizom na pogrešan način i podijeljeno je oko toga može li Njemačka premašiti krizu, dok 50 posto njih kaže da je to moguće, a 45 posto ne slaže se s njima.