Nezadovoljstvo
Opozicija u Venezueli predala 1,8 milijuna potpisa za referendum o opozivu Madura
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Venecuelske izborne vlasti su u utorak prihvatile većinu od 1,8 milijuna potpisa koje je predala opozicija radi organiziranja referenduma za opoziv socijalističkog predsjednika Nicolasa Madura, što je prvi korak na dugom putu koji bi se mogao završiti novim izborima.
Državna izborna komisija (CNE) je na sastanku s koalicijom Stol za demokratsko jedinstvo (MUD), većinskom u parlamentu, potvrdila 1,3 milijuna potpisa, objavila je opozicija, a za pokretanje postupka bilo je potrebno najmanje 200.000 potpisa.
"Imamo potpise, imamo ih šest puta više nego što je potrebno za organiziranje referenduma o opozivu", izrazio je zadovoljstvo pred novinarima glasnogovornik MUD-a Jesus Torrealba, prenosi Hina.
Sada će potpisnici, ili dio njih, morati osobno, otiskom prsta, potvrditi svoj izbor po proceduri koju će CNE detaljnije izložiti u srijedu, rekao je Torrealba. Zatim će trebati u tri dana prikupiti četiri milijuna potpisa kako bi se mogao raspisati referendum.
Opozicija desnog centra vodi utrku s vremenom, jer provede li se referendum do 10. siječnja 2017. moći će izazvati nove izbore. U protivnom će Madura samo zamijeniti njegov potpredsjednik.
Ovo prvo 'zeleno svjetlo' dolazi nakon novih prosvjeda opozicije u utorak u kojima je policija suzavcem rastjerivala demonstrante u Caracasu koji su se uputili prema uredu CNE-a tražeći referendum.
Venecuela, zemlja bogata naftom, na rubu je sloma, razdirana političkim ratom između parlamenta koji kontrolira opozicija i socijalističke vlade te ekonomskom krizom koju prati nestašica hrane, lijekova i električne energije.