Ništa sporno
Predsjednik Ustavnog suda BiH: Kada smo mogli u Srbiji, zašto bi čekali da se cjepimo ovdje?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Točno je da su se zaposlenici Ustavnog suda cijepili u Srbiji, to nije ništa skriveno", kazao je danas Zlatko Knežević, predsjednik Ustavnog suda BiH.
"Dali smo priopćenje za javnost i nismo ništa krili. Mi smo u kontaktu sa kolegama sudova cijele regije i došli smo do saznanja da se zaposleni Ustavnog suda cijepe u Srbiji", dodao je Knežević.
Kaže da je razlog jer cjepiva nije bilo u državi, a kontakti su trajali nekoliko tjedana nakon čega je pala odluka da se ide.
"Razlog je da vakcina nije bilo, niti će ih biti u narednom razdoblju. Naši kontakti su trajali tri tjedna i onda odlučili da idemo. Pošto je oko 90 zaposlenih u Ustavnom sudu, taj broj je bio rezerviran za nas odavde. Ostalo je nekoliko praznih mjesta i smatrao sam da je bolje da se to iskoristi za partnere i tako je bilo. Smatrao sam da je bolje da se iskoristi za te ljude jer je osnovni razlog za dogovor oko cijepljenja bio funkcioniranje suda, rekao je on.
Kako je kazao, iskustvo ga uči da se u BiH ništa ne može dogovoriti za dva dana.
"Iskustvo me uči da u BiH ništa ne može za dva dana kako se dogovori, jer da se tako može uraditi ranije bi se uradilo. Jedino što je sigurno je da je Erdogan odobrio donaciju 30.000 cjepiva koje si sigurno upućene gdje treba", kazao je Knežević.
"Smatrao sam da ne treba ranije informirati. Ovo je klasična zamjena teza zato što oni koji su nešto uradili s ciljem zaštite svojih zaposlenih je kriv i odgovoran, a svi drugi koji nisu su amnestirani od odgovornosti. Da li je bilo bolje da sjedam sam u auto i odem u Srbiju da se cijepim?, upitao je Knežević.
"Da sam htio da se tako ponašam.. Nisam želio zaposlene da dijelim na one iz FBiH i RS, odnosno ako idemo, idemo svi. Ja se s kolegicom čujem barem jednom u 15 dana iz Srbije, kao i sa kolegom iz Zagreba. Mislim da je kolegica Marković rekla da može osigurati određene doze cjepiva, ja sam objeručke prihvatio tu ideju. Ako je odgovornost u tome što sam brinuo o zdravlju uposlenika, onda sam odgovoran", dodao je.
Još je kazao da ne smatra da je prekršio moralne i profesionalne kodekse.
"Nikakve kodekse nisam prekršio jer nisam išao u privatne svrhe, nego u svrhu zaštite uposlenika. Ja ću na prvoj narednoj online sjednici postaviti pitanje stranim sucima: Da li trebam podnijeti ostavku?", zapitao se Knežević, piše N1.