Nitko nema uvid u imovinske kartice
Suci i tužitelji u BiH najnetransparentniji u regiji
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Zakonom o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) propisana je obveza sucima i tužiteljima da VSTV-u BiH dostavljaju godišnja osobna financijska izvješća, ali nije predviđena obveza njihovog javnog objavljivanja.
Imovinski status nositelja pravosudnih funkcija u Bosni i Hercegovini već godinama je enigma za bh. javnost. Iako ispitivanja javnog mnijenja pokazuju enormni rast nepovjerenja građana u pravosudni sustav BiH, to nije alarm vlastima da objelodane imovinske kartice sudaca i tužitelja, piše Klix.ba.
U Hrvatskoj su odnedavno na internetu dostupne imovinske kartice sudaca i tužitelja, što je jedan od učinjenih napora hrvatskih vlasti i pravosuđa da smanje veliko nepovjerenje građana u pravosuđe. Imovinske kartice sudaca i tužitelja dostupni su javnosti i u Srbiji, Crnoj Gori i Makedoniji, ali ne i u BiH.
Financijska izvješća
Zakonom o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) propisana je obveza sucima i tužiteljima da VSTV-u BiH dostavljaju godišnja osobna financijska izvješća, ali nije predviđena obveza njihovog javnog objavljivanja.
Iz VSTV-a su odgovorili da suci i tužitelji imaju mogućnost dobrovoljno objaviti njihova financijska izvješća, davanjem suglasnosti VSTV-u BiH, a koji se mogu pronaći na web stranici VSTV-a BiH.
Međutim, na ovoj stranici se može vidjeti da su u prošloj godini svoje financijsko izvješće na uvid javnosti ponudili samo Milan Tegeltija, Sead Imamović, Slavo Lakić, Husejin Šerbečić, Sabina Hadžizulfić i Aida Šain, a u ovoj godini to je učinio Dragan Borovčanin.
"Obveza objavljivanja svih financijskih izvješća sudaca i tužitelja uvjetovana je usvajanjem potrebnog pravnog okvira koji je u proceduri i kojim će se urediti i ovo pitanje", kazali su za Klix.ba iz VSTV-a.
Međutim, i nakon usvajanja pravnog okvira i svih procedura unutar VSTV-a postoji mogućnost da javnosti neće biti adekvatno dostupne imovinske kartice sudaca i tužitelja, govori Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala (TI) za Bosnu i Hercegovinu.
"Godinama čekamo, godinama se imovinske kartice ne provjeravaju i ne objavljuju. Tražili smo sudsku zaštitu, išli smo na Europski sud za ljudska prava zbog dostupnosti imovinskih kartica predsjednika sudova i glavnih tužitelja, ali konstantno nailazimo na otpor. Kasnije se krenulo u unaprjeđenje internih akata i pravilnika VSTV-a te generalno unaprjeđenje mehanizma prijavljivanja imovine. Međutim, tu se pojavilo i mišljenje Agencije za zaštitu osobnih podataka koja ja zapravo blokirala objavljivanje imovinskih kartica", kazala je Korajlić.
Iako je Zakon o VSTV-u izmijenjen u dijelu koji se odnosi na promjene integriteta sudaca i tužitelja, odnosno dogovoreno je formiranje jedinice za integritet, Korajlić ističe da ni u ovim izmjenama nisu osigurani adekvatni mehanizmi dostupnosti imovinskih kartica.
"Postoji opasnost da ta jedinica za integritet nakon uspostavljanja, s obzirom na to da je sastavni dio Tajništva VSTV-a, bude također pod direktnim utjecajima VSTV-a i da na neki način bude instruirana kako će postupati pri objavljivanju i provjeri podataka imovinskih kartica", dodala je Korajlić.
Nema ugrožavanja sigurnosti
Suci i tužitelji u zemljama regije su izrazili veliko nezadovoljstvo zbog objavljivanja imovinskih kartica jer su, kako kažu, uvjereni da to ugrožava njihovu sigurnost, a ne jača povjerenje u pravosuđe. Iz Transparency Internationala smatraju da ova bojazan nije opravdana.
"Kako bi se zaštitila sigurnost sudaca i tužitelja, točno se propisuje što se smije, a što ne smije objavljivati, odnosno skrivaju se njihovi osobni podaci", govori Korajlić te nastavlja: "Najveći kamen spoticanja na koji smo naišli u BiH je način stjecanja imovine gdje su u pravosudnoj zajednici smatrali da to ne treba biti dio obrasca imovinskih kartica, odnosno da ne trebaju navoditi na koji način su stekli određenu imovinu. Tu nema nikakvog ugrožavanja sigurnosti, već je riječ o tome imaju li suci i tužitelji izvore prihoda koji ih mogu dovesti u sukob interesa, koji mogu ugroziti njihovu objektivnost, te postoje li osnove sumnje za nezakonito stjecanje imovine. To tako funkcionira svugdje u svijetu", rekla je Korajlić.
Suci Suda Bosne i Hercegovine u nekoliko navrata su izjavljivali da redovito podnose svoja financijska izvješća VSTV-u BiH, odnosno da ne skrivaju svoje imovinsko stanje. Međutim, rijetki se odluče zaista javno objaviti svoje financijsko izvješće. Podsjetimo da je među prvima to učinio Milan Tegeltija, bivši predsjednik VSTV-a.