Prolaze godine

Prije 27 godina potpisan Daytonski sporazum

Tim dokumentom službeno je okončan skoro četverogodišnji rat, a Bosna i Hercegovina je ustrojena kao država tri konstitutivna naroda i ostalih.
Vijesti / Flash | 14. 12. 2022. u 08:07 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Na današnji dan, 14. prosinca 1995. u Parizu je potpisan Daytonski mirovni sporazum, kojim je, prema dogovoru 21. studenog iste godine u Daytonu, u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i službeno prekinut rat u Bosni i Hercegovini. Tim dokumentom službeno je okončan skoro četverogodišnji rat, a Bosna i Hercegovina je ustrojena kao država tri konstitutivna naroda i ostalih.

Glavni akteri mirovnih pregovora bili su u konačnici i potpisnici Daytonskog sporazuma – predsjednik Republike BiH Alija Izetbegović, predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman te srbijanski predsjednik Slobodan Milošević, 14. prosinca 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu. Sve tri države nastale su raspadom Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

11 aneksa, među kojima i Aneks 4 

Sporazum se sastoji od 11 aneksa, među kojima je i Aneks 4 – Ustav Bosne i Hercegovine. Njime je potvrđen suverenitet, teritorijalni integritet i neovisnost Bosne i Hercegovine kao države. Određeno je da se BiH sastoji od dva entiteta, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske i da je čine konstitutivni narodi, Bošnjaci, Hrvati i Srbi, zajedno s ostalima. Propisane su nadležnosti BiH i entiteta, kao i odnosi između institucija BiH, ali i način izmjene Ustava BiH.

Prema ovom sporazumu, Federaciji BiH je pripalo 51, a Republici Srpskoj 49 posto teritorije. Formiran je Distrikt Brčko, kao posebna teritorijalna jedinica.

Ured visokog predstavnika u BiH (OHR) je glavni autoritet u tumačenju sporazuma.

Osim što je prije 27 godina BiH dobila mir, Daytonsko ustavno uređenje postalo je jedno od osnovnih problema u funkcioniranju moderne BiH, kao i prepreka na njenom putu prema euroatlantskim integracijama.

Prepreka funkcioniranju države

Ono je postalo prepreka i samom unutarnjem funkcioniranju države i predmet sporenja između političkih opcija u vezi s tim kako bi BiH trebala izgledati kao država u budućnosti i kakvo bi njeno unutarnje uređenje trebalo biti. U proteklim godinama, nije postignut konsenzus niti o jednom prijedlogu ustavnih promjena. Politički jaz među političkim predstavnicima u vezi s izmjenama ustavnog uređenja BiH odrazio se na sve sfere života.

Tako je, prema mišljenju nekih Bosna i Hercegovina je i dalje u okovima ovog dokumenta, dok pak drugi smatraju da je zemlja u hibridnoj i izmijenjenoj verziji daytonskog ustava.

I međunarodni dužnosnici su također saglasni da Daytonski sporazum ima nedostatke.

Kopirati
Drag cursor here to close