Alarmantni podaci
Svaka druga žena u BiH doživjela neki oblik rodno uvjetovanog nasilja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Britanski veleposlanik u Bosni i Hercegovini Julian Reilly se, u sklopu kampanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, danas sastao s predstavnicama organizacija civilnog društva iz Bosne i Hercegovine koje rade na poboljšanju položaja žena i djevojčica u bosanskohercegovačkom društvu.
Ujedinjeno Kraljevstvo borbu protiv rodno zasnovanog nasilja stavlja u srž svojih aktivnosti, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i globalno.
Podaci s terena alarmatni
Sudionici današnjeg sastanka istaknuli su da je Bosna i Hercegovina usvojila većinu međunarodnih standarda za zaštitu prava žena, uključujući Istanbulsku konvenciju Vijeća Europe i Konvenciju UN-a o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena, ali da podaci s terena jasno ukazuju da se mora učiniti mnogo više kako bi se na adekvatan način tretirao i riješio problem rodno zasnovanog nasilja nad ženama i djevojčicama.
Podaci domaćih i međunarodnih organizacija ukazuju na alarmantnu situaciju, zaključili su sudionici današnjeg sastanka.
85 posto žena pretrpjelo neko oblik rodno zasnovanog nasilja
Svaka druga žena ili djevojka starija od 15 godina doživjela je neki oblik rodno zasnovanog nasilja, skoro 85 posto žena, iz straha ili nepoznavanja vlastitih prava, nije prijavilo nasilje nadležnim institucijama, a samo u prvih osam mjeseci ove godine osam žena je ubijeno od posljedica rodno zasnovanog nasilja.
Potrebno uključiti sve društvene aktere
''Pored poboljšanja zakonodavstva koje će pružiti punu zaštitu žrtvama rodno zasnovanog nasilja, svi moramo raditi na osnaživanju žena i djevojčica da prepoznaju oblike nasilja i prijave ga. Moramo vidjeti povećanje svijest u cijelom društvu i promjenu stavova koji rezultiraju nultom tolerancijom prema rodno zasnovanom nasilju, te odlučno raditi na iskorjenjivanju štetnih društvenih normi koje se temelje na predrasudama, diskriminaciji i isključivosti, a koje su jednako važni faktori u stvaranju atmosfere u kojoj se rodno zasnovano nasilje tolerira, pa čak i opravdava'', rekao je veleposlanik Julian Reilly.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva godinama podržava rad sigurnih kuća, a u suradnji s vjerskim zajednicama, organizacijama civilnog društva, mladima, pravosudnim institucijama, policijom, sveučilištima i Oružanim snagama Bosne i Hercegovine pruža podršku u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.
Ujedinjeno Kraljevstvo će u narednom periodu, u suradnji s Fondacijom Kvinna till Kvinna i pet lokalnih organizacija iz Bosne i Hercegovine - Centrom za ženska prava Zenica, Fondacijom CURE, Helsinškim parlamentom građana Banja Luka, Fondacijom Udružene žene i Ženskim centrom Trebinje, provoditi aktivnosti koje promoviraju feministički mir, ženska ljudska prava i rodnu ravnopravnost u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu. Aktivnostima će se podržati organizacije za ženska ljudska prava u njihovoj borbi protiv antirodnih narativa i prijetnji po ljudsku sigurnost koje predstavljaju pokretače rodne nejednakosti u Bosni i Hercegovini i regiji, naveli su iz Veleposlanstva UK u BiH.