Dan žalosti
Schmidt: Sustav zaštite žrtava u BiH ima ozbiljnih nedostataka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Minutom šutnje, visoki predstavnik Christian Schmidt i zaposlenici Ureda visokog predstavnika izrazili su svoje duboko saučešće obiteljima i prijateljima ubijenih i ranjenih u Gradačcu 11. kolovoza.
Visoki predstavnik je povodom ovog Dana žalosti naveo da sve razine vlasti u BiH moraju učiniti više na prevenciji svih oblika nasilja, a kako pokazuje sadašnja društvena slika, posebno nasilja nad ženama i djevojčicama, te nasilja u obitelji. Dom treba biti mjesto gdje se ljudi osjećaju najsigurnije, a kada to nije slučaj, javne institucije se trebaju maksimalno angažirati. Posebnu pažnju treba obratiti na standard usluga koje se pružaju žrtvama nasilja u obitelji, od njihovog prvog kontakta s policijom do dostupnosti i kvaliteta sigurnih kuća. Zaštitne mjere protiv rodno zasnovanog nasilja moraju biti lako i jednako dostupne i učinkovite u svim dijelovima zemlje.
Educiranje i obuka
Više pažnje se također treba posvetiti educiranju, obuci i odgovornosti pravosudnih organa, uključujući i tužioce, te policijske službenike, posebno u pogledu međunarodnih obaveza BiH u oblasti prevencije rodno zasnovanog nasilja, prenosi N1.
Cijela zajednica se treba uključiti kako bi radnje kojima se krše prava žena postale društveno neprihvatljive. Opravdavanje nasilja i umanjivanje težine posljedica s kojima se suočavaju žrtve u velikoj mjeri povećavaju rizik od novih slučajeva. Prevencija nasilja počinje sa edukacijom i sviješću o principu mirnog rješavanja konflikta.
“Ono što se dogodilo u Gradačcu je još jedan pokazatelj da sustav zaštite žrtava u BiH ima ozbiljnih nedostataka. Pozivam nadležne organe vlasti na svim nivoima da odmah djeluju i utvrde sveobuhvatan niz mjera za bolju zaštitu žena i djevojčica, kao i svih ostalih, od rodno zasnovanog i drugih oblika nasilja”, rekao je visoki predstavnik.
Neprihvatljivo nasilje
Nasilje je neprihvatljivo i moraju ga osuditi i žene i muškarci.
“Zaštita života i integriteta, kao i ljudska prava, utkani su u Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum. To nije samo mrtvo slovo na papiru. To je odgovornost svih u BiH. Opredijeljen sam u namjeri da sa svoje strane doprinesem koordiniranim aktivnostima na utvrđivanju najefikasnijih mjera za zaštitu svih građanki i građana od nasilja”, rekao je visoki predstavnik.