Izbjeglička kriza
Slovenija i Austrija usporile ulazak izbjeglica, u Hrvatsku ušlo 199 000 osoba
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Slovenija će morati uspostaviti isti režim tranzita migranata na granici s Hrvatskom kao i Austrija na granici sa Slovenijom, kako bi kontrolirala migrantski tok i ne bi ostala s velikim brojem migranata na svom teritoriju'', izjavio je u ponedjeljak slovenski predsjednik Borut Pahor koji je posjetio izbjeglički centar Šentilj.
"U Sloveniju dolazi mnogo više migranata nego što smo sposobni zbrinuti", kazao je Pahor, dodavši da se Slovenija mora prilagoditi ritmu kojim izbjeglice i migrante prima susjedna Austrija koja je kao i Slovenija u schengenskom sustavu.
"Dok ih Austrija propušta trebamo ih kontrolirano propuštati i mi. No, ako na austrijskoj strani dođe do bitnog pooštravanja kontrole na granici, isti režim kontrole moramo odmah uvesti i mi", kazao je Pahor koji sutra odlazi u službeni posjet Belgiji.
Najavio je da će tom prilikom razgovarati u Bruxellesu i s dužnosnicima EU-a, te ih obavijestiti o trenutnoj situaciji s migrantskim valom.
''Prema migrantima treba se ponašati humano, ali država mora djelovati odlučno kako bi zaštitila granicu, te osigurala red i stabilnost u državi'', kazao je slovenski predsjednik.
Preko blatnjavih polja u Hrvatsku
Nekoliko tisuća izbjeglica i migranata je na srbijansko-hrvatskoj granici između Berkasova i Bapske, a nekontrolirani prijelaz granice i ulazak na područje Bapske preko negdašnjega malograničnog prijelaza sprječava hrvatska policija koja, kako se neslužbeno doznaje, svakih pola sata propušta pedesetak migranata.
Po hladnom i kišnom vremenu, u blatu, promrzli i ogrnuti pokrivačima koje im dijele djelatnici humanitarnih organizacija čim dođu u srbijansko pogranično mjesto Berkasovo, kod Šida, po nekim procjenama, čeka i više od pet tisuća izbjeglica i migranata.
Nekontrolirani prijelaz granice i ulazak na područje Bapske preko negdašnjega malograničnog prijelaza sprječavaju pripadnici hrvatske policije, a na srbijanskoj strani nema nijednog pripadnika "snaga reda i zakona" te su izbjeglice i migranti prepuštani sami sebi.
O njihovim potrebama skrbe tek djelatnici nevladinih humanitiranih udruga, poput Crvenoga križa Srbije i UNHCR-a, koji im nude pokrivače, tople napitke, hranu i higijenske i druge potrepštine.
"Humanitarci" odbijaju bilo kakav kontakt s novinarima uz objašnjenje da izjave mogu davati samo "šefovi", kojih trenutačno nema, ali, kako kažu, izjave zapravo "nisu ni potrebne jer se iz vidljivoga sve može zaključiti".
Uz cestu, koja se pretvorila u blatnjavi poligon, tek je nekoliko improviziranih šatora, nedostatnih da pruže zaštitu od kiše. Izbjeglice i migranti, izmoreni i iscrpljeni, žale se na bolesti, temperaturu i iscrpljenost.
"Dolazimo iz Sirije i sve do sada nekako je išlo. Ova hladnoća i kiše, na koje nismo navikli, najgore su", kaže Ibrahim Fawaz i dodaje kako se nada da će ipak doći do Njemačke i boljeg života. Slično razmišlja i Ahmed Mohamed iz Iraka, koji ogrnut kišnom kabanicom u blatu stoji sa ženom i troje djece.
"Čekamo jer drugo ne možemo. Nadamo se da će nas pustiti. Samo želimo proći", kaže i dodaje kako su promrzli i prehlađani te kako ga je najviše strah da se djeca ne razbole.
Na granici kod Bapske policajci tijelima štite nekontrolirani ulazak izbjeglica i migranata, a dio je raspoređen i duž granice jer ima pokušaja da se u Hrvatsku uđe izvan mjesta propuštanja na negdašnjemu malograničnom prijelazu.
Policija migrante vraća u kolonu onih koji čekaju da uđu u Hrvatsku, a zatim dalje do zapadnoeuropskih država, posebno Njemačke. Kolona se svaki sat puni novim ljudi, koji stižu iz Grčke i Makedonije i kojima je srbijansko-hrvatska granica jedna od mnogih koju namjeravaju prijeći.
Stanje na slovenskoj granici eskalira
Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u ponedjeljak popodne da je stanje na slovensko-hrvatskoj granici vezano na novi migrantski val "napeto" te da Hrvatska ne poštuje dogovore o broju migranata koje može dovesti na granicu.
"Stanje je napeto i eskalira jer Hrvatska ne poštuje dogovore i na našu granicu dovozi prevelik broj migranata", kazao je Cerar novinarima, dodavši da je to za Sloveniju neprihvatljivo.
Iako za sada ne postoje znakovi da će Njemačka zatvoriti granicu za migrante, Slovenija će učiniti sve što treba da, ako bi se to dogodilo, u njoj ne ostane velik broj migranata koji bi mogao dovesti do unutarnjih problema, kazao je Cerar, dodavši da postoji komunikacija s Hrvatskom kako bi se sadašnji nesporazumi otklonili.
"Možemo primiti samo onoliko migranata u tranzitu koliko ih u kratkom vremenu možemo uputiti naprijed. Ne možemo ih primiti u broju koji ne bismo mogli zbrinuti", rekao je slovenski premijer.
Cerar je dodao da ne isključuje eskalaciju mjera zaštite granice s Hrvatskom ako broj migranata koje se ih Hrvatska šalju na slovensku granicu ne bude smanjen.
"Potpuno zatvaranje granice nije moguće jer ni fizičke prepreke ne zaustavljaju ljude, ali ćemo zaštitu prilagođavati prilikama i uvoditi strožu kontrolu granice tehničkim sredstvima, a bude li potrebno policiji će pomagati i vojska", kazao je Cerar.
Slovenski mediji popodne javljaju da su slovenske vlasti vrlo nezadovoljne što je vlak koji je iz Opatovca trebao ići na Čakovec, a tvrde da ga ne mogu primiti, preusmjeren na željeznički prijelaz Dobova, a još nije jasno hoće li izbjeglice i migranti iz njega biti usmjereni na službeni prijelaz ili će pokušati ući preko zelene granice.
Državni tajnik na ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic, koji koordinira akcije vezane na izbjeglički val, popodne je na konferenciji za novinare kazao da Slovenija mora ograničiti dolazak izbjeglica jer se navodno, po njegovim riječima, smanjuje broj onih koje primaju Njemačka, Švedska i druge države.
Slovenija ipak (malo) popustila
Malo prije 16 sati slovenske vlasti odlučile su propustiti 500 izbjeglica koje su provele cijelu noć i dan na graničnom prijelazi Trnovec.
Sa slovenske strane granice, u Središču ob Dravi, organizirani su autobusi koji će izbjeglice odvesti prema Austriji. Ostatak od 500-tinjak izbjeglica koje su ostale na graničnom prijelazu Trnovec prema informacijama iz slovenske policije tijekom poslijepodneva i večeri bit će primljeni u Sloveniju.
Za sada nije najavljen dolazak novih izbjeglica bilo vlakom ili autobusom prema ovom graničnom prijelazu.
U Županijskoj bolnici Čakovec zbrinuto je pet trudnica u poodmaklom stadiju trudnoće, a još desetak djece primilo je liječničku pomoć.
Za preostale izbjeglice, koje još nisu ušle u Sloveniju, nadležne službe Crvenog križa i UNHCR-a, te županijskih i općinskih vlasti osigurale su tople napitke i peciva.
Međunarodni granični prijelaz Trnovec do daljnjega ostaje zatvoren.
Vlak s migrantima koji je popodne krenuo iz Tovarnika i trebao je stići u Čakovec, preusmjeren je prema Dobovi.