Tko će preživjeti?
Slovenski novinari prosvjedovali protiv velikog smanjenja subvencija za medije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Slovensko novinarsko društvo (DNS) prosvjedovalo je protiv najave smanjenja već odobrenih subvencija za medije u ovoj godini pošto je ministarstvo za kulturu objavilo da će zbog koronakrize isplatiti samo 30 posto od već odobrenih 2,67 milijuna eura.
DNS zbog toga u izjavi za javnost navodi da najoštrije osuđuje politiku "koja u ime spašavanja jednih uništava druge, tj. medije".
Upravo u vrijeme epidemije Covida-19 pokazala se neprocjenjiva vrijednost medija u informiranju javnosti, upozoravanju na lažne informacije i u kontroli vlasti, navode novinari.
Kao pozitivan primjer ističu Švedsku koja je upravo u sadašnjoj koronakrizi medijima odobrila pomoć od 200 milijuna eura.
Slično je učinila i susjedna Austrija koja je u epidemiji subvencije za medije znatno povećala, a ne smanjila.
"Možemo se upitati koliko će medija uopće preživjeti ovu krizu, koliko će novinarskih radnih mjesta biti izgubljeno te tko će još uopće htjeti financirati medijske sadržaje na slovenskom jeziku", navode u prosvjednoj izjavi novinari.
Situaciju u medijima dodatno otežava velik pad prihoda od oglašavanja, upravo zbog pandemije.
Druge poteškoće su ograničenost malog medijskog tržišta i nepoznanica kakve će posljedice tako veliko smanjenje subvencija imati na regionalne, manjinske i lokalne medije koji su najviše ovisni od takve pomoći, upozorava DNS u izjavi.
Umjesto radikalnog smanjenja novca dobivenog na javnom natječaju za programe koji se već realiziraju, vlada bi u teškoj situaciji trebala povećati medijski fond za subvencioniranje medijskih sadržana na radiju, televiziji, tiskanim i elektroničkim medijima upravo zbog prijeteće krize za cijelu novinarsku profesiju, javlja Hina.
Godišnja sredstva vlada ti trebala povećati na desetak milijuna eura i to mjerama poput oslobađanja od plaćanja PDV-a, poreznim olakšicama za potencijalne donatore, pokrivanjem pada prihoda od oglašavanja i drugim mjerama.
Na taj bi način osigurala stabilnost financiranja medija, navodi slovensko društvo novinara.
Nadalje, potpisnici predlažu vođenje tzv. digitalnog poreza kao dodatnog izvora financiranja medija, poreznog instrumenta o kojemu se prijašnjih godina već raspravljalo, ali je u međuvremenu nestao iz javnih rasprava.