Što vi kažete?

Ocjena rada Gradskog vijeća u proteklom mandatu - 3 na skali od 1 od 5

Tri nevladine organizacije komentirale su rad Gradskog vijeća u proteklom mandatu.
Vijesti / Flash | 28. 10. 2024. u 16:00 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Samo postojanje Gradskog vijeća je pomak, no da se može raditi bolje, može. Smatraju iz nevladinih organizacija, koje smo pitali da nam ocijene rad proteklog mandata vijećnika i vijećnica u Gradskom vijeću Grada Mostara. Od desetak nevladinih i javnih institucija kojima smo poslali pitanja, odgovor smo dobili od samo tri.

'' Možemo reći da je osjećaj postojanja Gradskog vijeća i njihovog djelovanja pozitivan u poređenju s godinama kada Mostar nije imao gradske vijećnike. Iskreno, primijetila sam određene vijećnike i vijećnice koji su svojim radom pokazali da su posvećeni građanima i njihovim potrebama. Neke od njih izdvajam kao što je Adela Gosto, Jasmin Pandur, Haris Nazrajić, Vesna Šunjić, Mirza Drežnjak i Radmila Komadina iz ureda gradonačelnika'', rekla je Edisa Demić, iz Udruge Dignitet, koja je ocijenila rad Gradskog vijeća s ocjenom 3 na skali od 1 do 5.

Iz Vijeća mladih Grada Mostara, kažu kako je što se tiče položaja mladih djelovanje primjetno, no prostora za napredak ima.

Nedovoljno osviještena uloga

''Gradsko vijeće Grada Mostara je u proteklom periodu radilo na rješavanju važnih pitanja za grad, s posebnim pomacima u sektoru kulture. Posebno bih istaknula donošenje Strategije za mlade i izglasavanje subvencija za kupovinu prve nekretnine, što je značajan korak prema poboljšanju položaja mladih. Iako uvijek postoji prostor za unapređenje, ovi potezi pokazuju volju za rješavanje ključnih izazova'', rekla je Sara Kazazić iz Vijeća mladih, uvjerena da na ovim osnovama treba dalje graditi.

Agencija lokalne demokratije Mostar (LDA Mostar) kroz čije projekte su napravljene velike stvari za Grad, kaže kako nije kontinuirano i cjelovito pratila i evaluirala rad Gradskog vijeća Grada Mostara u proteklom mandatu, pa ne mogu iznijeti potpune i relevantne prosudbe o radu Gradskog vijeća u svim aspektima njegovog djelovanja, no neki projekti koje su radili s vijećnicima su bili izazovni.

''No, LDA Mostar je u 2023. godini provela proces procjene rada i učinka Gradske uprave Grada Mostara u skladu s ELoGE metodologijom Vijeća Europe temeljenom na 12 principa dobrog upravljanja, a koja je među ostalim uključivala i upitnik samoprocjene rada Gradskog vijeća. Bilo je dosta izazovno, jer smo vijećnike i vijećnice više puta podsjećali na naš zahtjev. Neki od vijećnika nikad nisu dostavili popunjeni upitnik'', naveli su iz LDA.

S obzirom na činjenicu da je u pitanju traženje podataka koji bi po završenoj analizi, lokalnim samoupravama pomogli da objektivno sagledaju svoje slabosti kako bi ih onda mogli rješavati na dobrobit građana, odnosno onih koje u Gradskom vijeću predstavljaju, iz LDA smatraju da pojedini vijećnici nisu dovoljno osvijestili svoju ulogu.

Transparentnost i pristupačnost

Kada je u pitanju vlast u Mostaru, uvijek se kao upitnik postavlja transparentnost i otvorenost prema javnosti.

''Uveliko postoji prostor za napredak. Suradnja između Gradskog vijeća i nevladinih organizacija je nedovoljna i treba biti daleko bolja. Određeni broj vijećnika i vijećnica pružio je podršku i uspostavio komunikaciju s nevladinim sektorom, ali nedostaje šira i strukturiranija suradnja'', kaže Demić iz Digniteta, dok je primjerice LDA za svoje aktivnosti kontaktirala vijećnike ponaosob.

''Vijećnicima i vijećnicama Gradskog vijeća Grada Mostara uglavnom smo se obraćali ponaosob. Uvijek u zavisnosti od teme i ciljnih skupina (marginalizirane skupine, mladi, jednakost spolova, dobra uprava, ...), upućujući zahtjeve komisijama Vijeća na koje se tematika odnosi. Vijećnici su tu uglavnom pokazali visok nivo odgovornosti i posvećenosti - komunikacija je bila redovna, baš kao i odziv na naše konkretne aktivnosti i pri tome bi aktivno sudjelovali u raspravama, diskusijama, davanju sugestija i sl. Visok nivo senzibiliteta su, naprimjer, pokazali kroz naše aktivnosti u zagovaranju poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom, žena i mladih u Mostaru'', naveli su iz LDA Mostar.

Demić iz Udruge Dignitet dodaje da ono što je posebno problematično za nas iz nevladinog sektora jeste nedostatak javnog prikaza sredstava koja Grad dodjeljuje organizacijama.

''Znamo da se izdvajaju velika čak i milijunska sredstva, ali nije jasno za koga točno. Postoji nekoliko javnih poziva s jasno definiranim rezultatima, no čuli smo da se sredstva dijele i na osnovu posebnih zahtjeva, potrebna je transparentnosti u vezi s korisnicima tih sredstava. Smatram da je važno da komisije koja boduje prijavljene projekte i te zahtjeve za dodjelu sredstva treba da budu potpuno objektivne i profesionalne, bez utjecaja (korupcije) na njihove odluke'', navodi.

Potrebna bolja podrška

Iz Digniteta smatraju kako bi bilo korisno objaviti listu organizacija kojima je dodijeljen prostor u vlasništvu Grada, kao i kriterije prema kojima su ti prostori dodijeljeni.

''Također važno je ako grad ima mogućnost da ponudi organizacijama uvjete za bolji rad, posebno organizacijama koji se bave pitanjima mladih. Super bi bilo da se uradi Centar za mlade. Nažalost, mnoge organizacije koje iznimno dobro rade nemaju odgovarajuću podršku, što je zaista razočaravajuće'', navodi Demić.

Vijeće mladih Grada Mostara kaže kako njihova komunikacija s Gradskim vijećem varira, ali Vijeće mladih ima dva predstavnika u Komisiji za mlade, te s te strane ne manjka mogućnosti za direktnu komunikaciju i utjecaj na odluke koje se tiču mladih.

''Transparentnost je ključna za izgradnju povjerenja, a vjerujem da bi češće i otvorenije konzultacije s udruženjima dodatno poboljšale suradnju i postizanje zajedničkih ciljeva'', dodala je Kazazić.

Pozitivne stvari

Odgovarajući na pitanje postoji li neki konkretan primjer gdje je odluka Gradskog vijeća izravno pomogla ili otežala rad organizacije, sve tri udruge su navele pozitivne stvari.

''Jedan pozitivan primjer je donošenje Strategije za mlade, koja je izravno pomogla u kreiranju programa i aktivnosti usmjerenih na unapređenje položaja mladih u Mostaru. Ova strategija pruža jasne smjernice i konkretne mjere koje olakšavaju rad organizacija poput naše, ali i pomažu mladima da se bolje pozicioniraju u društvu'', kažu iz Vijeća mladih.

Iz Digniteta kažu kako imaju jedno pozitivno iskustvo kada im je Gradsko vijeće besplatno ustupilo prostor povodom obilježavanja Međunarodnog dana mladih, što im je omogućilo predstavljanje rezultata projekta usmjerenog na promociju mladih veleposlanika Grada Mostara i Zakona o mladima FBiH.

LDA kaže kako nemaju neki direktan prijedlog, ali upravo su Preporuke poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom, žena i mladih u Mostaru koje je LDA Mostar sumirala, bile te koje su ukazale na značaj suradnje i zajedničkog djelovanja vlasti i organizacija civilnog društva u rješavanju nekog problema u zajednici.

''Naime, prilikom izrade Preporuka, a čemu je prisustvovala i nekolicina vijećnika i vijećnica Gradskog vijeća Grada Mostara, iz Službe za komunalne poslove i okoliš Grada Mostara je rečeno kako se za adaptaciju trotoara i prilaza sredstva mogu osigurati kroz Program za održavanje ulica i cesta Grada Mostara. Šest mjeseci od tog događaja, građani su mogli vidjeti konkretne rezultate - JP Komunalno pristupilo je uređenju prilaza za pješake, osobe s invaliditetom, majke s djecom u kolicima i sve ostale na nekoliko lokacija u gradu'', dodaju.

Što se očekuje od budućeg vijeća

Veća otvorenost i uključivanje građana je ono što bi nevladine udruge htjele vidjeti u narednom sazivu vijeća.

''Na temelju spomenute procjene rada Gradske uprave koju smo proveli, rezultati su pokazali da postoje određeni uspostavljeni mehanizmi učešća građana u procesima donošenja odluka koji ujedno upućuju na transparentniji rad. Dublja analiza procjene dokazuje da su ti mehanizmi u većem postotku formalne prirode, te da je potrebna njihova temeljita analiza, ažuriranje i jačanje kako bi građani istinski bili uključeni u procese donošenja odluka u Gradu Mostaru'', navode iz LDA.

Kažu da je jedna od preporuka da je građane Mostara potrebno uključiti u ranije faze donošenja odluka što je jedan od postulata deliberativne demokracije.

Iz Vijeća mladih kažu kako bi voljeli bismo vidjeti da Gradsko vijeće dodatno intenzivira napore prema mladima kroz konkretne programe i mjere, posebno kada je riječ o zapošljavanju i osnaživanju mladih.
''Također, smatramo da je važno osigurati veću transparentnost u radu svih institucija, kao i jačanje suradnje s udrugama koje zastupaju različite društvene grupe, jer su te aktivnosti ključne za daljnji razvoj Mostara'', kažu iz Vijeća mladih.

Iz Udruge Dignitet smatraju da treba biti više sluha.

''Voljela bih da u budućem radu Gradskog vijeća osjetimo pozitivniju klimu i pruženu ruku u praktičnom smislu. Nažalost, imali smo iskustvo kada smo tražili sastanak s predsjednikom Gradskog vijeća, gospodinom Salemom Marićem, kako bismo predstavili naš rad, izazove i inicijative, ali on nije imao sluha za našu organizaciju, iako realiziramo značajne projekte. Ipak, ubrzo nakon toga, dobili smo pozive od važnih ljudi na državnom nivou, uključujući i samog visokog predstavnika, koji su se željeli informirati o našem radu. To je pokazatelj da naš rad ima značaj, čak i ako to nije prepoznato od nekih naših predstavnika vlasti na lokalnoj razini'', kaže Demić.

Danas Dignitet, kao organizacijama koja ima licencu pouzdan partner, provodi projekte koje financira grad Mostar i kažu kako znaju da ono što rade je fantastično, iznimno potrebno i čak to je i više od projekata.
''To je naša vizija koju slijedimo a ona glasi Život dostojan čovjeka!!'', navela je Demić.

Kopirati
Drag cursor here to close