Danas sjednica VSTV-a
Tegeltija tvrdi da su o zaključcima Parlamenta saznali iz medija
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Sarajevu se danas održava sjednica Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća Bosne i Hercegovine. Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija je kazao kako o zaključcima, koji su doneseni na sjednici Zastupničkog doma, nisu obaviješteni te da su o tome saznali kroz medije.
"Zaključci postoje i o njima možemo razgovarati. Dao sam ranije svoj osobni osvrt. Traženje naših ostavki - ti zaključci nas uopće ne obvezuju. Što se tiče formiranja Istražnog povjerenstva Parlamenta, to je neprovodivo i nedopušteno. Uvjeren sam da ovi zaključci prelaze nadležnost Parlamenta, posebno Istražno povjerenstvo kao grubo miješanje u rad pravosuđa. Hoće li nas dovesti u situaciju da nas ministri ispituju, da idemo na neka saslušanja. Nisu primili k znanju Izvještaj o radu VSTV-a a niko nije bio tamo od nas da ga predstavi", istaknuo je Tegeltija te dodao:
"Mislim da se kao Vijeće moramo oglasiti povodom ovih zaključaka Parlamenta. Ovo je miješanje zakonodavne u sudsku vlast. Često ste mogli čuti od zastupnika u Parlamentu, da se izmijeni koncept izbora, da Parlament bira članove VSTV-a mislim da je to pogrešna koncepcija. Ali kao Vijeće trebamo reagirati".
Ružica Jukić, dopredsjednica VSTV-a, navela je kako je sudskoj vlasti ustavno zagarantirana nezavisnost, samostalnost te da se druge dvije grane vlasti ne smiju miješati.
"Svačiji rad podliježe razmatranju i kritici, ali kršiti grubo prava, napadati pravosuđe na takav način, to je neshvatljivo. Lider smo u regiji po ovakvom radu izvršne i zakonodavne vlasti. Da li mi kao sudska vlast možemo donositi zaključke kojima bismo natjerali zakonodavnu vlast da usvaja zakone. Ne možemo. Iako nam se mnogi zakoni ne dopadaju. To govori jasno o kredibilitetu ljudi koji su izabrani, koji mogu istovremeno biti i ministri i zastupnici", kazala je Jukić, prenosi N1.
Goran Nezirović, sudac i član VSTV-a je podržao Tegeltiju, ali je rekao kako ne misli da Vijeće treba reagirati putem bilo kakvog priopćenja, te da VSTV-u ne treba konfrontacija s izvršnom i zakonodavnom vlašću.
"Između nas mora postojati partnerski odnos. Građani nemaju koristi od naših priopćenja i konfrontacija. Mi ćemo reći svoje razloge zbog kojih su njihovi zaključci neprihvatljivi. Meni se čini da je prirodno da zakonodavna i izvršna vlast imaju prava da postave neke programske ciljeve, to su njihova očekivanja da postignemo rezultate. Ali mislim da trebamo osigurati formalne mehanizme razgovora s njima. Mi moramo prihvatiti da smo mi najodgovorniji da smo mi regulator u sustavu, ali gdje su njihove slabosti koje su prouzrokovale slabosti u sudskom sustavu?! Na toj platformi vidim kako trebamo da se postavimo a ne da zauzimamo svađalački ton", rekao je.