Odlaganje nuklearnog otpada

Trgovska gora - Zastupat će nas ekspertski tim iz Francuske

''Po svim konvencijama, gradnje skladišta nuklearnog otpada bez suglasnosti susjednih zemalja ne bi smjelo da bude. Međutim, jasno je da Hrvatska neće odustati'' - ocijenio je Bojić govoreći o problemu Trgovske gore.
Vijesti / Flash | 18. 10. 2024. u 15:41 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Član Ekspertskog tima za praćenje problematike u vezi s namjerom Hrvatske o odlaganju nuklearnog otpada u Trgovskoj gori Borislav Bojić izjavio je danas da je izabran eminentni pravni tim iz Francuske koji će zastupati BiH u međunarodnom sporu.

Bojić je ovo rekao uoči današnjeg okruglog stola na temu "Trgovska gora'' koji je organizirao Tehnološki fakultet Univerziteta Banja Luka u okviru međunarodne znanstvene konferencije na kojoj se izlaže 168 znanstvenih radova iz 24 zemlje.

Prolongirane aktivnosti do 2028.

''Po svim konvencijama, gradnje skladišta nuklearnog otpada bez suglasnosti susjednih zemalja ne bi smjelo da bude. Međutim, jasno je da Hrvatska neće odustati'' - ocijenio je Bojić.

On tvrdi da je "premijer Hrvatske izjavio da će aktivnosti biti prolongirane do 2028. godine“.

''Oni to rade jer im je jedna engleska ekspertska konzultantska grupa rekla koje korake su propustili prvo da urade'' - rekao je Bojić.

Nedopustivo je, kako je rekao, da se gradi odlagališe nukelarnog otpada u blizini doline rijeke Una koja je "najljepša rijeka u BiH''.

On kaže da će svi stručnjaci u BiH uraditi sve što treba da Hrvatska odustane, ali da će na kraju iskoristiti i pravo međunarodne arbitraže ako bude potrebe za tim.

6 dobivenih međunarodnih sporova

''Sljedećeg tjedna na sjednici Vijeća ministara bi trebalo da se nađe i prijedlog da BiH angažira ekspertsku kuću iz Francuske koja ima šest dobijenih međunarodnih sporova takvog tipa'' - dodao je Bojić.

Emir Dizdarević, predsedatelje Ekspertskog tima i zamjenik direktora Državne regulatone agencije za radijacijsku i nuklearnu sigurnost BiH, ocijenio je da BiH ima adekvatne intelektualne kapacitete da odgovori na ovaj izazov.

''Ako Hrvatska ne odustane od gradnje odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Čerkezovac, Trgovska gora, na samoj granici sa BiH, moraće u studijama dokazati da rad objekta u redovnim i izvanrednim situacijama neće predstavljati opasnost po stanovništvo i biodiverzitet'' - naveo je Dizdarević.

Kada BiH dobije studiju od Hrvatske, kako kaže, biće potrebno reagirati u kratkom roku.

''Ako Hrvatska ne prihvati naše primjedbe i ne da adekvatan odgovor, to će biti osnova da pravni tim ide u međunarodni arbitražni spor'' - upozorio je Dizdarević.

Neđo Đurić, član Ekspertskog tima i profesor na Rudarskom fakultetu u Prijedoru, kaže da skladište ili odlagalište nuklearnog otpada u Trgovskoj gori nije samo problem trenutne generacije, već sljedećih 10-12 generacija, a moguće i trajni problem.

7 univerziteta i vrhunski stručnjaci

''Neophodna su sva detaljna istraživanja. Prije stotinak godina je upozoreno na mogućnost potresa u Petrinji, a svi znamo što se dogodilo. Zato se mora biti oprezan i shvatiti ozbiljno ono što struka govori'' - dodao je Đurić.

On je naveo da zajednički razgovori sa strukom iz Hrvatske nisu uspjeli, a da je razlog taj što tamošnja politika tako zahtijeva.

''Zato mi radimo istraživanja po BiH, da vidimo koji bi stupanj teritorije BiH mogao da bude ugrožen, karakteristike voda, šta će biti s demografskom slikom, a što sa poljoprivrednom proizvodnjom. Niz parametara treba sagledati i timovi to rade svako iz svoje oblasti'' - precizirao je Đurić.

On je dodao da je u proces uključeno sedam univerziteta iz BiH, s vrhunskim stručnjacima.

''Ne treba očekivati epohalne rezultate, ali ćemo sa svih aspekata istražiti kako bi se odustalo od skladišta nukelarog otpada'' - zaključio je Đurić.

Kopirati
Drag cursor here to close