Vijeće ministara
Usvojeno Izvješće o provedbi plana za unaprjeđenje ljudskih prava LGBTI osoba u BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvješće Ministarstva za ljuska prava i izbjeglice o provedbi Akcijskog plana za unapređenje ljudskih prava i temeljnih sloboda LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini (izvještajno razdoblje: srpanj 2022. - prosinac 2023.).
Izvješće prezentira najvažnije informacije o aktivnostima relevantnim za postizanje općih i strateških ciljeva Akcijskog plana, zaključno s krajem 2023. godine.
Prema navedenom, može se konstatirati napredak u implementaciji Akcijskog plana, jer je realiziran veći broj značajnih aktivnosti koje doprinose postizanju zakonskih, institucionalnih i društvenih preduvjeta za veću ravnopravnost spolova i LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini.
Blagi napredak
Od usvajanja ovog akcijskog plana Bosna i Hercegovina bilježi blagi, ali kontinuiran napredak u "Europskom duginom indeksu", koji godišnje objavljuje Međunarodna gej i lezbijska asocijacija ILGA-Europe.
Ovaj indeks za BiH je u 2022. godini iznosio 37,8 %, a u 2024. godini iznosi više od 40,25 %, što BiH pozicionira u sredinu ljestvice europskih zemalja i ispred nekih zemalja Europske unije (Italija, Češka, Slovačka, Mađarska, Lihtenštajn) i zemalja regije (Srbija, Sjeverna Makedonija, Albanija).
Ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić je u svibnju 2023. godine pristupio zajedničkoj ministarskoj deklaraciji u povodu Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, lezbofobije, bifobije, transfobije i interseksfobije u povodu IDAHOT dana u organizaciji Vlade Islanda. Usvojeni dokument pruža značajan impuls implementaciji aktivnosti predviđenih Akcijskim planom.
Uspješno održane tri "Povorke ponosa"
U lipnju 2023. godine na snagu je stupio set pravila iz oblasti emitiranja koje je usvojilo Vijeće Regulatorne agencije za komunikacije Bosne i Hercegovine (RAK) a koji, među ostalim, uključuje Kodeks o programskim sadržajima i Kodeks o komercijalnim komunikacijama kojima je propisana zabrana diskriminacije, uključujući i seksualnu orijentaciju kao osnovu, u programima pružatelja medijskih usluga, kao i u komercijalnim komunikacijama.
Unaprijeđena je suradnja nadležnih tijela u oblasti slobode okupljanja i uspješno su i bez incidenata održane tri "Povorke ponosa" u Sarajevu. Također, u izvještajnom razdoblju su sva županijska tužiteljstva na području Federacije BiH imenovala kontakt- tužitelja/tužiteljicu za zaprimanje prijava o incidentima i kaznenim djelima počinjenim iz mržnje prema LGBTI osobama, a u Tuzlanskoj i Sarajevskoj županiji te Brčko distriktu BiH imenovani su kontaktpolicajci za rad s LGBTI zajednicom.
Njihov položaj i prava još nisu usklađeni s europskim standardima
U Izvješću se konstatira da, usprkos uloženim naporima javnog i nevladinog sektora u implementaciji aktivnosti Akcijskog plana, kao i očiglednom napretku u određenim aspektima života LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini, njihov položaj i prava još nisu usklađeni s europskim standardima, posebno u oblastima pravnog priznavanja roda, obiteljskog prava i pristupa zdravstvu za transrodne osobe.
Veliki prostor za poboljšanje postoji i kad je u pitanju poznavanje, osjetljivost i percepcija LGBTI pitanja kod nositelja javnih funkcija, zaposlenih u javnom sektoru i u široj javnosti. Napredak u ovim oblastima predstavlja prioritetan zadatak implementacije Akcijskog plana u narednom razdoblju.
Usvajanje Akcijskog plana za unapređenje ljudskih prava i temeljnih sloboda LGBTI osoba u Bosni i Hercegovini predstavlja korak u realizaciji jednog od 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije za članstvo Bosne i Hercegovine u Europskoj uniji.
Ovaj akcijski plan Vijeće ministara BiH usvojilo je u srpnju 2022. za razdoblje 2021. – 2023. godine, a u veljači 2024. godine je razdoblje njegove implementacije produženo do kraja 2025. godine.