Sjednica Vlade
Utvrđen Nacrt zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti u FBiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada Federacije BiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na prijedlog Federalnog ministarstva pravde, utvrdila Nacrt zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti u Federaciji Bosne i Hercegovine i uputila ga u parlamentarnu proceduru.
Ovim zakonom uređuje se zaštita prijavitelja nepravilnosti u Federaciji BiH, postupci prijave nepravilnosti, opseg zaštite prijavitelja nepravilnosti, postupci zaštite prava prijavitelja nepravilnosti, obveze subjekata na koje se ovaj zakon odnosi, kao i druga pitanja od značaja za zaštitu prijavitelja nepravilnosti.
Svrha ovog zakona je osiguravnje učinkovitog sustava zaštite prijavitelja nepravilnosti od bilo kojeg oblika ugrožavanja ili povrede prava prijavitelja i drugih osoba koje, u skladu s ovim zakonom, uživaju zaštitu, koja bi mogla biti u vezi s prijavom nepravilnosti kojima se povređuje javni interes, uključujući i prijavu nepravilnosti koja se odnosi na poduzimanje koruptivnih radnji, kršenje ljudskih prava, kao i zloupotrebu službenih ovlasti ili službenog položaja.
U skladu s ovim zakonom, prijava nepravilnosti u Federaciji je otkrivanje informacija o povredi prava koja se odnosi na javnu nabavku, financijske usluge, proizvode i tržišta, sprečavanje pranja novca i financiranje terorizma, sigurnost i usklađenost proizvoda, sigurnost prometa, zaštitu okoliša, zaštitu od zračenja i nuklearnu sigurnost, sigurnost hrane i hrane za životinje, zdravlje i dobrobit životinja, javno zdravlje, zaštitu potrošača, zaštitu privatnosti i osobnih podataka, te sigurnost mrežnih i informacijskih sustava, uključujući i informacije o korupciji, kršenju ljudskih prava, zloupotrebi službenih ovlasti ili službenog položaja.
Kako je navedeno u obrazloženju, razlozi za donošenje zakona ogledaju se u činjenici da u Federaciji BiH ne postoje pravni, a niti institucijski mehanizmi kojima bi se osigurala efikasna zaštita prijavitelja nepravilnosti.
Također, predlagač, između ostalog, u obrazloženju navodi da je u Mišljenju (Avis) Europske komisije o prijavi Bosne i Hercegovine za članstvo u Europskoj uniji definirano 14 prioriteta koje je BiH dužna ispuniti u kontekstu procesa europskih integracija. U oblasti vladavine prave kao jedan od prioriteta određeno je jačanje prevencije i borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala, uključujući i protiv pranja novca i terorizma, između ostalog i putem usvajanja i provođenja propisa o sukobu interesa i zaštiti prijavitelja nepravilnosti.
Relevantni pravni okvir EU s kojim BiH ima obvezu uskladiti domaće zakonodavstvo je Direktiva (EU) 2019/1937 Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije. Obrađivač se prilikom pripreme zakona rukovodio principima i terminologijom propisanim Direktivom, te se ovim propisom stvara pravni osnov za modernu i djelotvornu zaštitu prijavitelja nepravilnosti koji u radnom okruženju nakon prijave nepravilnosti nerijetko budu izloženi različitim štetnim radnjama (otkaz ugovora o radu, nemogućnost napredovanja, premještaj, mobbing, posredna i neposredna diskriminacija i drugo) koje radnje se prema prijaviteljima nepravilnosti poduzimaju iz osvete. Ovim zakonom se zakonodavstvo Federacije BiH djelimično usklađuje s ovom direktivom, pri čemu se potpuna usklađenost očekuje u nastavku procesa pridruživanja BiH u punopravno članstvo EU, priopćio je Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.