''Državo, zaštiti nas''
Žene opet na ulicama bh. gradova u znak prosvjeda protiv femicida
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ubojstva dvije žene u Bosni i Hercegovini u deset dana, premlaćivanje radnice i drugi zločini povod su kojim su se žene iz Sarajeva, Banja Luke i drugih gradova ujedinile i mirnim okupljanjima pozvale nadležne da urade sustavne promjene, odnosno da najekstremniji oblik nasilja nad ženama inkriminiraju kao posebno krivično djelo u BiH i kažnjavaju počinitelje strožije osiguravajući prevenciju i zaštitu žrtvama, ali i ostatku društva poslale poruku da prijave nasilje i ispune time svoju građansku dužnost.
Blokiran promet
U točno 16 sati promet na Skenderiji u Sarajevu blokiralo je nekoliko desetina žena noseći plakate na kojima su ispisane poruke ''Stop femicidu'' ili ''Moje tijelo, moja pravila, moj život'', te dijeleći okupljenima ''Proglas Ujedinjenih žena BiH''. U njemu poručuju, femicid mora biti propisan kao krivično djelo, ali je potrebno uspostaviti i nezavisno tijelo za borbu protiv femicida, usmjeriti novac za sigurno i kontinuirano financiranje sigurnih kuća, centara za socijalni rad i samoosnaživanje žrtava. U proglasu se zahtjeva i procjena rizika od femicida kod svake prijave nasilja u obitelji, ali i kvalitet istraga, te uspostavljanje sustava prevencije i kroz obrazovni sustav.
Pročitajte još
''Žene su 50 posto društva, 100 posto imaju pravo tražiti zaštitu od sistema kojeg financiraju'', rekla je Aida Feraget, jedna od okupljenih žena u Sarajevu.
Ubojstva žena koje počine muškarci se širom svijeta sve češće procesuiraju kao zločini iz mržnje, ali u Bosni i Hercegovini to još uvijek nije praksa, o čemu je Detektor pisao i ranije. I prošle godine nakon nekoliko ubojstava održavani su prosvjedi u BiH, a ove godine urađeno je nakon što je 11. kolovoza Nermin Sulejmanović ubio Nizamu Hećimović i još dvije osobe, a troje ranio. Ubojica je izvršio samoubojstvo. Jučer, 20. kolovoza muškarac je ubio ženu, a potom i sebe.
Premlaćivanje radnice
Okupljene žene ukazale su i na slučaj premlaćivanja radnice hotela u Jablanici, te na druge slučajeve nasilja i ubojstava.
''Ne nasilju!'', ''Državo zaštiti nas!'', ''Mogu da neću!'' – samo su neke od poruka koje su žene danas nosile u rukama šetajući ulicama Banjaluke u znak prosvjeda protiv ubojstava žena u BiH. U organizaciji ''Udružene žene'' iz Banjaluke napominju da mora postojati solidarnost nakon svega što se dogodilo u posljednjih nekoliko dana ali i da kroz prosvjednu šetnju žele da ukažu na sve ono što se događa prije uojistva žene.
''To su obično prijave nasilja, dugogodišnje nasilje i želimo da ukažemo na potrebu, obavezu i odgovornost institucija da odreairaju na prijavu nasilja, da pruže pomoć i zaštitu ženama i prije svega da onda kada one prijavljuju nasilje da im vjeruju'', rekla je Gorica Ivić iz organizacije ''Udružene žene''.
Prema podacima ''Udruženih žena'' u posljednjih deset godina je u BiH ubijeno sedamdeset žena. Prema istim podacima u Republici Srpskoj sve više žena prijavljuje nasilje u obitelji, ali to, prema mišljenju Ivić, ne mora da znači da je više nasilja nego ranije već da su se žene ohrabrile i da ga više prijavljuju. Problem je kada njihove prijave ostanu bez reakcije.
U ''Udruženim ženama'' napominju da je postojeći zakon u Republici Srpskoj dobar, ali da oni inisistiraju na tome da femicid bude prepoznat kao posebno krivično djelo.
''Ono što kao pravnica smatram jeste da bi bilo realno očekivati da se femicid kvalificira kao krivično djelo teškog ubojstva i da se propiše strožija zatvorska kazna'', rekla je Aleksandra Petrić iz ''Uduženih žena''.
Ugledni članovi društva poznati kao nasilnici
Novinarka Milkica Milojević smatra da dobar dio krivice snose svi građani Bosne i Hercegovine jer ne prijavljuju nasilje iako je to i zakonska ali i moralna obaveza svakog pojedinca. Ona kaže i da su u BiH nerijetko ugledni članovi društva pojedinci koji su poznati kao naslinici i ''da to očigledno nikome ne smeta''.
''Kada je bilo tko od nas ustao i otišao sa slave, svadbe ili bilo kakvog društva ukoliko se tu nađe neko tko je prepoznat kao netko tko mlati svoju ženu? Tko je rekao ikada ‘izvinite ali ja neću da budem ovdje sa takvim čovjekom''', pita banjalučka novinarka i aktivistkinja.
Žene koje su šetale u više gradova u BiH danas poslale su poruku institucijama da više ni jedna žena ne smije stradati, ali i da se ograđuju od prosvjeda koje organiziraju predstavnici vlasti, prenosi Detektor.