Beograd
"Žene u crnom" pozvale vlasti u Srbiji da prekinu s negiranjem genocida u Srebrenici
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Povodom 29. obljetnice genocida u Srebrenici, nevladina organizacija "Žene u crnom" organizirala je stajanje u crnini i ćutanje na Trgu Republike u Beogradu, glavnom gradu Srbije, kojeg je osiguravala policija.
Tom prilikom izvedena je i scenska akcija "Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici" uz podršku umjetničkog kolektiva "Škart" i aktivistkinja i aktivista civilnog društva.
Dan sjećanja
"Žene u crnom" pozvale su da se prizna genocid u Srebrenici, prvenstveno kao poštovanje dostojanstva žrtava, ali i kao šansa za pridruživanje Srbije zajednici demokratskih zemalja Europe i svijeta.
Pozvale su i srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića i sve druge predstavnike države da prestanu sa negiranjem genocida i svih drugih ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i šire.
Pored zahtjeva da se negiranje genocida i drugih ratnih zločina kvalificira kao krivično djelo, "Žene u crnom" su zatražile i da se 11. srpanj proglasi Danom sećanja na genocid u Srebrenici.
Pročitajte još
"Umjesto da odmah usvoji Rezoluciju Ujedinjenih nacija kao izuzetnu moralnu i političku šansu za državu i društvo da skine ljagu sa imena Srbije u regiji i svijetu, srpski režim na čelu sa Aleksandrom Vučićem, vodi besomučnu, brutalnu kampanju protiv rezolucije", navodi se u saopštenju organizacije.
Državna politika negiranja genocida
Dodaje se da je u "Srbiji i dalje na djelu ne samo kontinuitet poricanja, već i državna politika negiranja genocida".
"Žene u crnom" zahtijevaju i da se uklone murali koji širom Srbije slave ratnog zločinca Ratka Mladića, osuđenog za genocid u Srebrenici i da država Srbija prestane sa politikom izazivanja regionalne nestabilnosti miješanjem u unutrašnja pitanja susjednih država, prije svega Bosne i Hercegovine.
U skladu sa politikom solidarnosti i odgovornosti, ''Žene u crnom'' će 11. srpnja sudjelovati u komemoraciji/dženazi u Potočarima, gdje će, zajedno s obiteljima žrtava srebreničkog genocida, prisustvovati ukopu posmrtnih ostataka žrtava.