Centar za sigurnosne studije

Cetinje – zadnji alarm za vlasti u Bosni i Hercegovini

Tragična događanja u Crnoj Gori, kao i sličan masakr u Mladenovcu u Srbiji u svibnju 2023. godine, trebala bi poslužiti vlastima u Bosni i Hercegovini kao upozorenje da poduzmu aktivnije korake u borbi protiv prisutnosti oružja u društvu.
Vijesti / Politika | 07. 01. 2025. u 09:56 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Tragični masakr u Crnoj Gori ponovno je šokirao regiju, podsjećajući na važnost jačanja sigurnosnih mjera i smanjenja ilegalnog naoružanja. Ovakvi događaji, zajedno sa sličnim incidentima u Srbiji, trebali bi potaknuti vlasti Bosne i Hercegovine na hitno djelovanje kako bi spriječile potencijalne tragedije pozivaju iz Centra za sigurnosne studije čije priopćenje prenosimo u cijelosti:

"Tragični masakr u susjednoj Crnoj Gori nikoga nije ostavio ravnodušnim. Kao i prethodni krvavi pohod koji se dogodio prije dvije i pol godine, za koji se vjerovalo da se više nikada neće ponoviti, ovaj događaj ponovno je, na najgori mogući način, zadesio Cetinje. Stanovnici su šokirani i uplašeni, a odgovornost traže i u vlastima, koje bi, prema njihovom mišljenju, trebale preuzeti dio krivnje.

Ova tragična događanja u Crnoj Gori, kao i sličan masakr u Mladenovcu u Srbiji u svibnju 2023. godine, trebala bi poslužiti vlastima u Bosni i Hercegovini kao upozorenje da poduzmu aktivnije korake u borbi protiv prisutnosti oružja u društvu. Povećanje sigurnosti građana prvenstveno treba biti usmjereno na smanjenje ilegalnog naoružanja, kojim se počini preko 95% kaznenih djela povezanih s upotrebom oružja.

Potrebno je što prije uspostaviti tijelo sastavljeno od predstavnika izvršne, zakonodavne i pravosudne vlasti koje bi predložilo konkretne mjere za unapređenje zakonskog okvira, praktične provedbe i sustava sankcija vezanih uz držanje i nošenje oružja u Bosni i Hercegovini.

Daljnja improvizacija, poput populističkih zaključaka Skupštine Kantona Sarajevo o sigurnosnoj situaciji prije nekoliko mjeseci, nedopustiva je. Ovaj problem zahtijeva ozbiljan pristup, možda i uvođenje radikalnih mjera koje vlasti Crne Gore namjeravaju provesti ili sličnih onima koje je Srbija već implementirala.

U interesu sigurnosti građana, vlasti moraju zauzeti proaktivniji pristup, a ne se oslanjati na dosadašnju alibi politiku. Nitko ne može sa sigurnošću tvrditi da se slični tragični događaji ne mogu dogoditi i u Bosni i Hercegovini. Narodna poslovica „pametni ljudi uče na tuđim greškama, a budale na vlastitim“ trebala bi potaknuti vlasti na hitno djelovanje.

Građani Bosne i Hercegovine s pravom očekuju da vlast, kojoj su povjerili mandat, poduzme sve aktivnosti koje će unaprijediti njihovu sigurnost. U vremenu suvremenih prijetnji, takav bi potez građanima dao osjećaj sigurnosti i zaštite u okruženju u kojem žive. Također, ovo je jedan od uvjeta koje Europska unija već dugo postavlja Bosni i Hercegovini na njenom putu europskih integracija."

Kopirati
Drag cursor here to close