Poslovnik

Hitna sjednica Doma naroda PSBiH, na dnevnom redu samo jedna točka

Sjednicu je zakazao predsjedavajući Doma naroda Kemal Ademović koji je i formalni predlagač Prijedloga izmjena i dopuna Poslovnika tog doma
Vijesti / Politika | 03. 06. 2024. u 08:41 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) zakazana je za danas, a pred izaslanicima bi se trebala naći samo jedna točka dnevnog reda, Prijedlog izmjena i dopuna Poslovnika Doma naroda PSBiH po hitnom postupku.

Sjednicu je zakazao predsjedavajući Doma naroda Kemal Ademović koji je i formalni predlagač Prijedloga izmjena i dopuna Poslovnika tog doma, čiji je cilj onemogućiti predlaganje neustavnih zakona.

Ozbiljne posljedice

''Predloženim izmjenama i dopunama Poslovnika Doma naroda definirano je da nijedan zakon koji nije u skladu sa Ustavom i zakonima Bosne i Hercegovine ne može biti razmatran na sjednicama Doma naroda PSBiH, a što je sad omogućeno važećim Poslovnikom. Nedonošenje predloženih izmjena i dopuna Poslovnika Doma naroda moglo bi imati ozbiljne posljedice po Bosnu i Hercegovinu u smislu usvajanja zakona koji nisu u skladu sa Ustavom i zakonima Bosne i Hercegovine'', naveo je Ademović.

Prethodna sjednica Doma naroda, 18. ožujka prekinuta je nakon što su izaslanici iz Kluba bošnjačkog naroda odlučili napustiti sjednicu, nakon što je u dnevni red sjednice uvršten zahtjev izaslanika Želimira Neškovića (Klub srpskog naroda) da se Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH razmatra po hitnom postupku. Predsjedavajući Kluba bošnjačkog naroda Šefik Džaferović tada je tokom diskusije istakao da je to zakon koji je duboko protivan Ustavu BiH.

Predložene izmjene

Kako je navedeno u obrazloženju, predloženim izmjenama vrši se izmjena člana 58. Poslovnika Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na način da se detalljnije regulira postupak sazivanja hitne sjednice. Ovim izmjenarna propisuje se obaveza dostavljanja prijedloga materijala Zakonodavnopravnom sektoru PSBiH i Ustavnopravnoj komisiji Doma naroda. Na osnovu predloženih izmjena bi se utvrdilo je li prijedlog zakona nomotehnički uskladen sa Jedinstvenim pravilima za izradu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine, kao i da li je prijedlog zakona usklađen sa Ustavom Bosne i Hercegovine i Poslovnikom Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Stavom (3) predviđa se produženie roka za sazivanje sjednice sa tri na pet dana, kako bi se omogućilo nadležnim komisijama adekvatno vrijeme za dostavu mišljenja.

Predloženim izmjenama vrši se i izmjena člana 59. Poslovnika na način da u slučaju spriječenosti predsjedavajućeg Doma zamjenik predsjedavajućeg može sazvati sjednicu.

Ove izmjene i dopune Poslovnika Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, ukoliko budu usvojene, stupaju na snagu sljedećeg dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".

Ucjenjivačka politika

Izaslanik SDS-a u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Želimir Nešković rekao je da su bošnjački izaslanici odlučili da odblokiraju Dom naroda da bi Srbima blokirali da predlažu zakone po hitnom postupku i naglasio da takva ucjenjivačka politika mora naići na odlučno "ne" svih srpskih izaslanika.

Nešković je naglasio da se ne smije odustati od zakona o Ustavnom sudu BiH koji se već više od 10 mjeseci pokušava uvrstiti u dnevni red.

"Takva ucjenjivačka politika ''zakazivat ćemo sjednice, ali prijedloge iz Republike Srpske ćemo skidati na Ustavno-pravnoj komisiji'' mora naići na odlučno ''ne'' svih pet srpskih izaslanika u Domu naroda BiH", naglasio je Nešković, komentirajući hitnu sjednicu Doma naroda parlamenta BiH sa inicijativom bošnjačkih izaslanika da bude izmijenjen Poslovnik o radu da bi zakoni koji idu u hitnoj proceduri bili prije plenuma slati Ustavno-pravnoj komisiji.

Nešković je ukazao da bošnjački izaslanici pokušavaju izmjenama Poslovnika o radu da uskrate srpskim izaslanicima pravo da predlažu zakone, priopćeno je iz SDS-a, čiji je Nešković potpredsjednik.

"Ne smijemo dozvoliti izmjenu Poslovnika o radu da zakoni po hitnoj proceduri idu na Ustavno-pravnu komisiju. To bi bio pucanj u nogu srpskih političkih interesa", napomenuo je Nešković.

Kopirati
Drag cursor here to close