Za sebe imaju, a ostale....
Legle plaće parlamentarcima: U srijedu o proračunu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara kako stvari stoje neće doći u situaciju da raspusti Parlament FBiH jer su koalicijski partneri SDA, HDZ i SBB dogovorili da se sjednica o usvajanju proračuna za 2018. godinu održi u srijedu.
Kako Klix.ba saznaje današnji sastanak kolegija Vlade FBiH kojeg čine Fadil Novalić, Jelka Milićević i Vesko Drljača te predstavnici SDA, HDZ i SBB u oba doma Parlamenta FBiH danas su na sastanku koji je počeo u 15 sati dogovorili deblokadu rada Parlamenta FBiH.
Ključna sjednica u srijedu
Ključna sjednica pred tim zakonodavnim tijelom u ovom trenutku bit će organizirana u srijedu na kojoj će se raspravljati o proračunu za 2018. godinu.
Očekuje se da će nakon toga zastupnici u Parlamentu FBiH raspravljati i o važnim zakonima poput usvajanja izmjena Zakona o MIO-u, zakona koji regulira status demobiliziranih boraca, zatim izmjene Zakona o policijskim službenicima i brojne druge zakonodavne akte.
Još u tijeku trajanje sastanka koalicijskih partnera u vlasti FBiH medijima se kratko obratio Marinko Čavara, predsjednik FBiH, koji je kazao da je predizborna kampanja prerano krenula i da uzima danak.
"Kampanja je prerano krenula, ona uzima svoj danak. Neke stranke pokušavaju da se prikažu kao da su zaštitnici BiH, a da svi ostali mrze tu državu. To je apsurdno, ja uvijek kažem 'Ovo je moja država, u njoj želim živjeti' i mislim da ne trebam to dokazivati", poručio je Čavara.
Kazao je da je cijenio da bi raspuštanje Parlamenta FBiH bilo jako štetno za FBiH.
Raspuštanje Parlamenta štetno za BiH
"Cijenio sam da bi raspuštanje Parlamenta bilo jako štetno za FBiH. Tada ne bi imali nijedan zakon, proračun, niti odluke za realiziranje projekata, korisnici socijalnih naknada ne bi dobili naknade kao ni penzioneri s povlasticama. Nisam razmišljao tek tako donijeti odluku već samo ako će to biti bolje rješenja od onoga što se ponudi", kazao je Čavara.
Sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH bi trebala biti održana u petak.
Važno je naglasiti da su iz SBB-a poručili da će podržati proračun za 2018. ako se o tome dogovore SDA i HDZ, napominjući da će do sredine juna biti urađen i rebalans proračuna.
Proračun do 1. veljače
"Puno smo razgovarali, Dom naroda treba zasjedati u petak 19. jsiječnja, a sjednicu bi zakazali za sljedeći četvrtak koji je rezerviran za Dom naroda. Dogovorili smo se o principima za funkcioniranje. Nadam se da će ubuduće biti manje otvorenih pitanja. Najvažnije je da smo procijenili što je prioritet u FBiH, a to je osigurati financijsku i političku stabilnost. Smatramo da je proračun najvažnije pitanje u ovom trenutku, kao i usvajanje zakona koji su pred nama. Ovi sastanci će se nastavljati u kontinuitetu", kazala je Lidija Bradara, predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta FBiH.
Na kraju se obratio i premijer FBiH Fadil Novalić koji je kazao da se proračun mora usvojiti do 1. veljače.
"Što se tiče likvidnosti imamo je, imali smo je cijelu prošlu godinu i imamo pravo trošiti novac u mjesecu siječnju, od 1. veljače nemamo ako ne donesemo novi proračun. Ovaj proračun ima najveći postotak razvojnih kapitalnih projekata i bila bi šteta ne usvojiti ga, čega su svjesni sudionici pregovora", zaključio je Novalić.
Plaća za nerad
Dok je Federacija pred financijskom blokadom, portalu Klix.ba je potvrđeno iz više izvora da je federalnim parlamentarcima, ministrima i drugim proračunskim korisnicima danas kao i obično isplaćena plaća. Simbolično, na tu činjenicu nije utjecalo ni neusvajanje proračuna (obveza iz prethodnog mjeseca), ni neodržavanje sjednica Parlamenta FBiH, a ni prijetnje predsjednika FBiH o mogućnosti raspuštanja zakonodavne vlasti.
Usprkos dramatičnim upozorenjima čini se kako su državni službenici ipak u boljoj situaciji nego što su bili u listopadu 2016. godine kada je nekoliko dana kasnila isplata plaća zbog toga što Federacija BiH nije povukla sredstva iz tranše kredita Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Za očekivati je da današnje transakcije na račune funkcionera, a koje u prosjeku iznose iznad 3.000 KM, stimuliraju političare iz koalicije SDA, HDZ BiH i SBB da se dogovore i konačno sazovu sjednicu Zastupničkog doma i Doma naroda Parlamenta FBiH.
Valja podsjetiti da plaća federalnih zastupnika u prosjeku iznosi 2.400 KM i na nju se dodaju naknade za odvojeni život, topli obrok, paušal, rad u komisijama i slično; što u konačnici iznosi skoro pa 4.000 KM.
U isto vrijeme prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku prosječna plaća zaposlenog u FBiH iznosi 868 KM. U prijevodu to znači da političari u prosjeku za svoj ne/rad primaju skoro pet puta više novca od "običnih" radnika.