Srpska
Oštre reakcije nakon imenovanja Radne grupe za izradu "sporazuma o mirnom razdruživanju"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Vlada Republike Srpske imenovala je Radnu grupu za izradu "sporazuma o mirnom razdruživanju Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine". Na ovaj potez stižu oštre reakcije. Iz Veleposlanstva Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini poručeno je da bi eventualno razdruživanje značilo i kraj za Republiku Srpsku. Političari i analitičari iz oba entiteta poručuju da je riječ o populizmu i da je samostalnost nemoguće provesti.
Radna grupa ima zadatak da pripremi "sporazum o mirnom razdruživanju Republike Srpske i Federacije BiH" i uputi Narodnoj skupštini na usvajanje. Ova radna grupa formirana je sedam dana nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Analiziraće se uloga Republike Srpske u okviru Daytonskog mirovnog sporazuma i donijeti odluke, prenosi BHRT.
"Mi smo rekli da ćemo to uraditi i uradit ćemo u narednih 30 dana. Do kraja lipnja mi ćemo napraviti analizu kraha Daytonskog mirovnog sporazuma. On je ostao samo u segmentima. Dakle, mnoge stvari nisu ustavne u ovoj zemlji. I reći ćemo da je to za nas previše i da ne možemo da ostanemo u zajednici u koju smo mi ranije unijeli svoju teritoriju i svoje nadležnosti", rekao je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.
Iz OHR-a nisu htjeli komentarisati ove najave. S druge strane, oštre reakcije stižu iz Američkog veleposlanstva u Bosni i Hercegovini. Stava su da Republika Srpska jedino može opstati kao dio Bosne i Hercegovine.
"Branit ćemo i štititi teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter Bosne i Hercegovine, a secesija ili razdruživanje ne znači nezavisnost Republike Srpske, niti kraj Bosne i Hercegovine, nego znači kraj Republike Srpske", priopćili su iz Veleposlanstva SAD-a u BiH.
Gubljenje vremena. Nastavak fijasko politike. Politički performans. Tako političke poteze predsjednika RS Milorada Dodika ocjenjuju političari u Bosni i Hercegovini.
"Ja mislim da je to gubljenje vremena da je to nova priča kojom se želi pokriti odustajanje od nekih drugih sličnih obećanja da se narod sad zabavi time. Znaju da od toga nema ništa", rekao je Saša Magazinović, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH.
"Objektivno gledano, moja je procjena da se tu radi o još jednom, ja ću reći, političkom performansu Milorada Dodika koji na ovaj način samo kupuje vrijeme pred svojim biračima", govori Dragan Mioković, predsjedavajući ZD PFBiH.
"Ljudi imaju kuće, imovinu, mezarja, groblja poginulih i umrlih. Zašto bi i ko ima pravo da nosi komad zemlje iz Bosne i Hercegovine? Nema govora o tome", komentira Mahir Mešalić, zastupnik u ZD PFBiH.