Dom naroda

Predložena kontradeklaracija o Pelješkom mostu

Vijesti / Politika | 28. 09. 2017. u 12:49 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Izaslanici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine razmatrali su današnjoj sjednici Informaciju o usvojenoj Deklaraciji Zastupničkog doma koja se tiče izgradnje Pelješkog mosta, ali tijekom rasprave izaslanica Kluba Hrvata Ljilja Zovko predložila je novu deklaraciju.

Pozvala je Dom da usvoji tu deklaraciju kojom se, između ostaloga, podsjeća da je Ustavom propisano da se PSBiH sastoji od dva doma te se njom upozorava da Deklaracija Zastupničkog doma nema ustavno niti poslovničko utemeljenje.

U njezinom prijedlogu stoji da akti jednog doma ne predstavljaju akte Parlamentarne skupštine BiH i da kao takvi ne mogu proizvoditi pravni učinak u međunarodnim i bilateralnim odnosima s drugim državama.

Tom deklaracijom pozvan je Zastupnički dom da prilikom donošenja deklaracija i drugih akata mora poštovati ulogu obaju domova, a Dom naroda obavještava Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara BiH, nadležna tijela Republike Hrvatske i Evropske unije da usvojena Deklaracija ne predstavlja službeni akt Parlamentarne skupštine BiH.

Zovko je pojasnila da se Zastupnički dom u Deklaraciji pozvao na odredbe Ustava BiH koje se odnose na nadležnosti PSBiH, zanemarujući činjenicu da se PSBiH sastoji od dva doma zbog čega smatra da je prekršen Ustav BiH te Dom naroda treba zauzeti stav o tome.

Izaslanik Kluba Bošnjaka Halid Genjac (SDA) upozorio je da prema važećim aktima svaki od dva doma može donositi deklaracije te je pojasnio da je neuobičajeno da se govori o Poslovniku drugog doma i ustavnim ovlaštenjima drugog doma.

''Prijedlog nove deklaracije nezgodan je presedan za buduće situacije. Ima li Dom naroda pravo da presuđuje o odlukama Zastupničkog doma'', upitao je Genjac, iznoseći stav da se to na takav način ne može raditi.

Na izlaganje Genjca je reagirao izaslanik Kluba Hrvata Mario Karamatić (HSS) kazavši da se ovdje radi o međunarodnim odnosima te da se nadležnosti institucija moraju poštovati, ali je za Deklaraciju Zastupničkog doma kazao da predstavlja atak na Ustav BiH.

Dopredsjedavajući Doma iz Kluba Srba Ognjen Tadić (SDS) upozorio je da Dom naroda nema pravo stavljati van snage akt Zastupničkog doma jer se onda može dogoditi da zastupnici van snage stavljaju odluke Doma naroda te je pozvao predlagače nove deklaracije da je povuku.

Za izaslanika Kluba Srba Sredoja Novića (SNSD) sporno je kako će ove deklaracije tumačiti Predsjedništvo, Vijeće ministara i Ministarstvo vanjskih poslova "da li je to stav BiH ili pola BiH", te je pozvao da se jasno kaže da Deklaracija Zastupničkog doma nije deklaracija Doma naroda.

''Poslana je negativna slika o BiH. Potrebno je ovo pitanje vratiti u okvire parlamenta BiH. Trebamo razmotriti što možemo danas mijenjati i usvajati, je li to nova deklaracija koje su kolege iz Kluba Hrvata predložili ili ćemo usvajati. Deklaracija Zastupničkog doma ne predstavlja službeni stav BiH, jer deklaracija jednog doma ne može biti službeni stav BiH'', rekao je Nović.

Naveo je i da do ovoga ne bi došlo da je Predsjedništvo BiH zauzelo stav, ali ga je Genjac podsjetio da postoji stav Predsjedništva BiH iz 2009. godine u kojem je navedeno da se moraju poštovati prava BiH na prilaz otvorenom moru.

Dopredsjedavjući iz Kluba Bošnjaka Safet Softić (SDA) pozvao je izaslanike da izjašnjavanje o ovom pitanju odgode za narednu sjednicu, jer je nova deklaracija ponuđena prije samog glasovanja, a potom je uime Kluba Srba zatražena polusatna pauza.

Deklaracijom koju je usvojio Zastupnički dom PSBiH pozvani su Predsjedništvo i Vijeće ministara da se, u slučaju da se u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove deklaracije ne postignu bilateralna rješenja s Hrvatskom, odnosno EU, poduzmu sve neophodne pravne radnje diplomatskim putem prema Hrvatskoj.

Također, u Deklaraciji se pozivaju sve nadležne institucije na svim razinama bh. vlasti na koordinaciju aktivnosti u pogledu zaštite suverenih prava BiH.

Kopirati
Drag cursor here to close