Opozicija

Smišljeni dan kašnjenja za Dodikov Izborni zakon i odgoda razdruživanja

Izbornim zakonom Republike Srpske, između ostalog, propisano je da entitetska Republička izborna komisija preuzima nadležnosti od SIP-a…
Vijesti / Politika | 10. 07. 2024. u 12:51 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Objavljivanje Izbornog zakona Republike Srpske u Službenom glasniku, samo jedan dan nakon što ga je potpisao predsjednik entiteta Milorad Dodik, za predstavnike opozicije dokaz je da je riječ o obmani javnosti kako bi se kandidirali na lokalnim izborima ove godine, piše BIRN.

Dan nakon zadnjeg roka

Izborni zakon usvojen je jedan dan nakon zadnjeg roka koje su stranke imale za podnošenje kandidatskih listi Središnjem izbornom povjerenstvu za učešće na lokalnim izborima, što praktično znači da se po entitetskom zakonu neće provesti izbori ove godine.

Miloš Lukić, vršitelj dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske kojem se u Sudu BiH sudi zajedno s Miloradom Dodikom zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika i objavljivanja akata i zakona za koje je ocijenjeno da su antidaytonski, među kojima je i Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine u RS-u, napisao je na svom X profilu da je osim Izbornog zakona potpisan i Zakon o referendumu i građanskoj inicijativi.

''Prije točno godinu dana objavili smo ukaze predsjednika i zakone koji su ojačali samostalnost Srpske. Danas smo objavili Ukaze predsjednika o proglašenju Zakona o referendumu i Izbornog zakona Republike Srpske. Dogodine…'', napisao je Lukić.

Put zakona

Izborni zakon Republike Srpske usvojila je Narodna skupština na sjednici 19. travnja ove godine, ali je zbog odluke Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS-a da pokrene pitanje vitalnog nacionalnog interesa, o sudbini zakona odlučivao entitetski Ustavni sud. Ovaj je sud na sjednici 25. lipnja donio odluku prema kojoj nisu povrijeđeni nacionalni interesi bošnjačkog naroda.

Prema navodima opozicije, odluka Suda stigla je 28. lipnja u Narodnu skupštinu Republike Srpske (NSRS), ali je rukovodstvo Skupštine odlučilo da ne proslijedi zakon odmah na potpisivanje, već da sačeka da se predaju kandidatske liste, rekao je zastupnik Liste za pravdu i red u NSRS-u Nebojša Vukanović.

Prema njemu, riječ je o obmani javnosti i nepoštivanju NSRS-a, a smatra i da je rukovodstvo Skupštine namjerno držalo ovaj zakon u ladici i da Izborni zakon Republike Srpske nikada neće zaživjeti.

Nadležnosti SIP-a

Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić kaže da odluku Ustavnog suda nije sakrio, odnosno da je odluka službenim putem dostavljena tek 5. srpnja.

''Predsjednik Narodne skupštine ne uzima odluke sa stranice i kaže ‘objavljeno je nešto na sajtu’. Kad zaprimim službeni materijal, što se desilo 5. srpnja – Službeni glasnik je poslao odluku (Ustavnog suda) koju je objavio. Ja sam je odmah pripremio i za jedan radni dan je poslana predsjedniku Republike i on je objavio'', naveo je Stevandić.

Izbornim zakonom Republike Srpske, između ostalog, propisano je da entitetska Republička izborna komisija preuzima nadležnosti od SIP-a, odnosno da preuzima odgovornost za organiziranje lokalnih izbora, ali i izbora za entitetski parlament, predsjednika i potpredsjednike RS-a.

Predstavnici međunarodne zajednice osudili su donošenje zakona još u travnju, nazivajući ga ''direktnim napadom na državno ustrojstvo BiH''.

Narodna skupština je na ovoj sjednici trebala raspravljati i o razdruživanju Republike Srpske i Federacije BiH, što je već više puta najavljivao Dodik.

Predlagači odustali

Dodik i njegovi koalicijski partneri su najavili da će dokumente o razdruživanju pripremiti Vlada Republike Srpske, ali se kao formalni predlagači točke dnevnog reda navodi grupa zastupnika, iako javnosti nikada nije predstavljen dokument s potpisima tih zastupnika, pa je ostalo nepoznato tko je u stvari predlagač. Dan pred održavanje sjednice, skupštinsko rukovodstvo obavijestilo je zastupnike da su predlagači odustali od spomenute teme.

''Obavijestili su me da povlače sa 14. posebne sjednice Narodne skupštine točku dnevnog reda koja glasi: Informacija o potrebi pokretanja procedure reguliranja odnosa Republike Srpske i Federacije BiH u skladu sa Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima'', rekao je Stevandić negirajući pritiske na predlagače ove točke.

Prije nekoliko dana je zbog najave sjednice o razdruživanju reagiralo, između ostalih, Veleposlanstvo Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Strah

Za predstavnike opozicije u RS-u od sjednice se odustalo zbog straha od novih pritisaka.

''Nikada u povijesti Narodne skupštine RS-a se nije desilo da se potpisima narodnih zastupnika zakaže posebna sjednica o tom famoznom Dodikovom mirnom razdruživanju, a onda poslije nekih pet-šest dana da se ta ista posebna sjednica otkaže kao da se ništa nije desilo. U najmanju ruku, nedopustivo i neprimjereno'', kazao je Vukota Govedarica, predsjednik Kluba zastupnika SDS-a u NSRS-u.

Igor Crnadak iz PDP-a navodi da se od početka znalo da od tog dokumenta i te sjednice ništa neće biti.

''Razdruživanje je prošlo kao Agencija za lijekove Republike Srpske, kao povratak Vojske Republike Srpske, kao nepoštovanje odluka Ustavnog suda… Nema ni razdruživanja'', rekao je Crnadak.

Samostalni zastupnik u NSRS-u Ramiz Salkić pozive na razdruživanje smatra vanustavnim i nezakonitim ponašanjem, koje povlači krivičnu odgovornost.

''Ne postoji nigdje u ustavu niti entiteta niti države BiH bilo kakva mogućnost o bilo kakvom razdruživanju. Svatko tko o tome priča, razmišlja i zagovara, on treba biti predmet istrage i procesuiran, zato što radi na rušenju ustavnog poretka'', naveo je Salkić, prenio je BIRN.

Kopirati
Drag cursor here to close