Borba protiv korupcije
TI: Prioritet vlasti je zadržavanje kontrole nad institucijama
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Bosna i Hercegovina još uvijek nije postigla značajan napredak u borbi protiv korupcije, koja ostaje ozbiljan problem i zahtijeva intenzivnije napore za postizanje dosljednih rezultata u njenom suzbijanju.
Neusklađenost zakonskog okvira u ključnim područjima unutar BiH i dalje onemogućava učinkovitu borbu protiv korupcije. Pravni okvir za sprječavanje korupcije ostaje nepotpun, dok usvojeni antikorupcijski zakoni nisu dosljedno i učinkovito provedeni, a ključni mehanizmi i tijela za borbu protiv korupcije na različitim razinama ostaju fragmentirani i nekoordinirani.
Iako građani Bosne i Hercegovine očekuju rezultate, posebno u slučajevima visoke korupcije, važni zakoni godinama čekaju na usvajanje, a vlasti pokazuju nedostatak volje za uspostavljanje neovisnih i učinkovitih institucija za njihovu provedbu. Ovo su bile glavne teme konferencije "Jačanje integriteta i odgovornosti u borbi protiv korupcije u BiH".
Korupcija najveća prijetnja napretku BiH
"Borba protiv korupcije ključna je prvenstveno za Bosnu i Hercegovinu i njezine građane. Isto tako, nema napretka prema članstvu u EU bez iskoraka u području vladavine prava. Iako su postignuti određeni pomaci u strategijama i istragama, i dalje je ozbiljan problem mali broj pravomoćnih presuda u slučajevima visoke korupcije. Institucionalne reforme, profesionalizacija antikorupcijskih tijela i napori na usklađivanju zakona ključni su za održive rezultate. EU nastavlja podržavati napore BiH u jačanju vladavine prava i borbi protiv korupcije", naglasila je Aurelie Valtat, šefica Ureda za europske integracije pri Delegaciji EU u BiH.
"Korupcija ostaje jedna od najvećih prijetnji napretku Bosne i Hercegovine. Ipak, ona nije neizbježan dio upravljanja; protiv nje se može boriti ispravnim strategijama, politikama i vođenjem. Današnje odluke oblikovat će budućnost idućih generacija, stoga je iznimno važno da se donose uz najviše etičke standarde. Zajedno s našim partnerom Transparency Internationalom, Švedska podržava Bosnu i Hercegovinu u izgradnji saveza, razmjeni najboljih praksi, usklađivanju antikorupcijskih napora te promoviranju transparentnosti i odgovornosti", izjavila je švedska veleposlanica u BiH, Helena Lagerlöf.
Na konferenciji je istaknuta potreba uspostave učinkovitog sustava za sprječavanje sukoba interesa u skladu s međunarodnim standardima. Kašnjenja u primjeni zakona na državnoj razini znače da sukobi interesa ostaju neriješeni. Situacija je posebno alarmantna u Federaciji BiH, gdje već više od desetljeća ne postoji tijelo za odlučivanje o sukobima interesa, što omogućuje više od 230 javnih dužnosnika da obavljaju višestruke funkcije, često u sukobu interesa. U Republici Srpskoj nedavne izmjene zakona dodatno su oslabile postojeći okvir, dok su propusti u radu nadležnih komisija naglasili hitnost reformi.
Unaprjeđenje zakona o slobodi pristupa informacijama
Prepoznati su i drugi nedostaci koji ometaju sprječavanje korupcije. Potrebno je unaprijediti i uskladiti zakone o slobodi pristupa informacijama na svim razinama, usvojiti zakon o zaštiti prijavitelja nepravilnosti u Federaciji BiH te ojačati mehanizme za zaštitu prijavitelja na ostalim razinama vlasti. Također, nove odredbe Izbornog zakona nisu uspjele spriječiti zloupotrebu javnih resursa, što dodatno naglašava potrebu za jačom kontrolom i odgovornošću.
"Dugogodišnje pogoršanje stanja korupcije u BiH, uz društvene i ekonomske posljedice, dovodi do institucionalne paralize i pogoduje djelovanju organiziranih kriminalnih skupina i ekstremističkih organizacija. Standard života građana također je pogođen, što potvrđuje podatak da je GDP po stanovniku u BiH na 36% prosjeka EU, čak niži od prosjeka zapadnog Balkana“, izjavio je Srđan Blagovčanin, predsjednik Upravnog odbora TI BiH.