Ruski utjecaj
TikTok pod istragom zbog mogućeg uplitanja u rumunjske predsjedničke izbore
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rumunji će u nedjelju izaći na birališta u odlučujućem drugom krugu predsjedničkih izbora. Nakon iznenađujuće pobjede proruskog kandidata Călina Georgescua u prvom krugu i eliminacije premijera Marcela Ciolacua, Europska komisija je pooštrila nadzor nad društvenom mrežom TikTok, izrazivši zabrinutost "u kontekstu rumunjskih izbora", prenosi Belga.
Moguće rusko uplitanje
Zabrinutost raste zbog mogućeg ruskog uplitanja, ali i zbog toga što rumunjsko predsjedništvo ima značajan utjecaj na nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku u strateškoj istočnoeuropskoj zemlji.
U prvom krugu Georgescu je osvojio 22,9 posto glasova, dok je konzervativno-liberalna Elena Lasconi osvojila 19,2 posto. Ciolacu, koji je proeuropski i lijevo orijentiran, gotovo nije prošao u drugi krug, osvojivši 19,15 posto glasova.
Georgescuova neočekivana pobjeda 24. studenog ostavila je zemlju u šoku. Dva kandidata koji su izgubili, Sebastian Constantin Popescu i Cristian Terheș, podnijeli su žalbe rumunjskom Ustavnom sudu, navodeći nepravilnosti u financiranju Georgescuove kampanje.
Prema jednom rumunjskom influenseru, bio je plaćen da promovira Georgescuovu kandidaturu. Georgescua je optužen za neotkrivanje financiranja kampanje i prihvaćanje stranog novca, što je u Rumunjskoj zabranjeno. Neki komentatori navode da Rusija stoji iza Georgescuovog uspjeha.
Unatoč tim navodima, Ustavni sud je naložio ponovno brojanje glasova, što je potvrđeno 2. prosinca.
Glasine o ruskom uplitanju počele su odmah nakon rezultata prvog kruga, a optužbe uključuju manipulaciju TikTokom kako bi se utjecalo na birače. Europska komisija je u četvrtak objavila da je primila "nedavno deklasificirane informacije" koje ukazuju na moguće rusko uplitanje.
Istraga pokriva više nacionalnih izbora
Komisija je od tada zatražila od TikToka da bude transparentan u pogledu svog sustava prijedloga korisnicima i svog pristupa borbi protiv manipulacija.
Istraga nije ograničena samo na Rumunjsku nego pokriva i "nacionalne izbore u EU od 24. studenog 2024. do 31. ožujka 2025." Komisija još nije donijela suštinske zaključke, ali je pojasnila da istražuje ispunjava li TikTok svoje zakonske obveze.
Predsjedništvo Rumunjske ima značajnu moć u nacionalnoj sigurnosti i vanjskoj politici, a svaki mandat traje pet godina. Trenutni predsjednik Klaus Iohannis, koji je na funkciji gotovo desetljeće, ne može se kandidirati za treći mandat.
U međuvremenu, rumunjske proeuropske stranke postigle su dogovor o formiranju koalicije nakon parlamentarnih izbora prošlog vikenda kako bi zadržale sve veće nacionalističke i krajnje desničarske stranke izvan vlade.