Slučaj Kovačević
Ugledni odvjetnik kritizirao Vehabovića: Pokazao nepoznavanje činjenica i povijesti
Tekst članka se nastavlja ispod banera
''Na ovotjednom saslušanju pred Velikim vijećem Europskog suda za ljudska prava slučaj Slavena Kovačevića protiv BiH s pravom je izazvao oduševljenje pravnoga tima BiH koji je uspio demontirati kulu od laži koje je on prezentirao'', piše Večernji list.
Novine navode kako je ''u sudnici mucao, lagao odreda sucima iz Crne Gore, Hrvatske, Slovenije o svom hrvatskom, bosanskom podrijetlu...''.
Manipulacija nacionalnom pripadnošću
Kovačević, politički savjetnik hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, tvrdio je da mu je bosanskohercegovački izborni sustav uskratio pravo na izbor kandidata, što je, prema njegovim tvrdnjama, diskriminatorno i protivno europskim konvencijama.
No, Večernji list navodi kako je njegova prezentacija naišla na snažan otpor, uključujući kritike iznesene u sudnici te kasnije u javnosti.
Pravna zastupnica Bosne i Hercegovine Monika Mijić zauzela je središnje mjesto u raspravi, navodi Večernjak dodajući kako je ''njezin precizni pravni pristup, temeljen na stvarnim činjenicama, srušio ključne Kovačevićeve argumente''. Mijić je jasno istaknula kako sustav, iako složen, omogućava biračima iz Federacije BiH glasovanje za dva člana Predsjedništva, dok je Kovačević tvrdio suprotno. Pritom je naglasila kako su Kovačevićevi stavovi proturječni i neutemeljeni.
''Svi građani Bosne i Hercegovine suočeni su s određenim ograničenjima u izbornom procesu, ali to ne opravdava Kovačevićevu manipulaciju vlastitom nacionalnom pripadnošću kako bi ostvario političke ciljeve. Istodobno je Kovačević politički savjetnik u četvrtom mandatu Željka Komšića. Izjasnio se kao Hrvat, a savjetnik je hrvatskog člana Predsjedništva koji je također ovdje u publici i njegova primjedba je potpuno neutemeljena. Bila bih više nego sretna da je u publici član Predsjedništva za kojega sam glasovala'', rekla je Mijić.
Oštre kritike Vehaboviću
Sudac Faris Vehabović, koji je tijekom saslušanja često intervenirao, naišao je na oštre kritike.
Njegova uključenost u donošenje odluka koje su omogućile manipulacije vezane uz sam slučaj dodatno je narušila njegovu vjerodostojnost.
''Vehabovićeva pitanja, umjesto da se fokusiraju na pravne aspekte, često su sadržavala političke insinuacije, čime su izazvala reakcije pravnih stručnjaka. Kovačevićevo svjedočenje bilo je obilježeno nesigurnošću i kontradiktornostima. Tvrdio je da se identificira kao Hrvat, ali je izbjegavao odgovarati na pitanja o manipulaciji nacionalnim identitetom kako bi ostvario političku korist. Njegov glas drhtao je dok je pokušavao objasniti kako je stekao hrvatsko državljanstvo, što je dodatno izazvalo sumnju u svoje motive'', piše Večernji list.
Sutkinja Ivana Jelić iz Crne Gore postavila je ključno pitanje: - Kako ste u Hrvatskoj dobili državljanstvo, a niste to prijavili sudu?
Kovačević, navode novine, nije uspio pružiti uvjerljiv odgovor, što je izazvalo nelagodu u sudnici. Rekao je kako on i nije Hrvat, nego su to neki njegovi članovi obitelji, što posve odudara od njegova predstavljanja dok je bio u Gradskom vijeću Sarajeva.
Ugledni odvjetnik Luka Mišetić, poznat po svojoj međunarodnoj pravnoj praksi, oštro je reagirao na izjave i strategiju Kovačevićevog pravnog tima, ali i na ponašanje suca Farisa Vehabovića, predstavnika iz BiH u Velikom vijeću.
''Sudac Vehabović pokazao je nepoznavanje osnovnih činjenica i povijesti. Njegovo pitanje vezano uz konstitutivnost Srba u nekadašnjoj SR Hrvatskoj je apsurdno. Očito nije svjestan da je SR Hrvatska bila definirana kao nacionalna država hrvatskoga naroda, a ne kao država s konstitutivnim narodima poput današnje BiH'', komentirao je Mišetić.
Pohvale Mijić
Mišetić je dodatno istaknuo kako je Vehabović, kao sudac koji bi trebao ostati neutralan, dopustio Kovačeviću i njegovu timu da se koriste neutemeljenim tvrdnjama o diskriminaciji kako bi dodatno polarizirali političku scenu u BiH.
Večernji list piše kako je cijeli slučaj još jednom naglasio složenost izbornog sustava Bosne i Hercegovine, koji je produkt Daytonskog sporazuma.
''Međutim, mnogi stručnjaci ističu kako Kovačevićev slučaj nije iskren pokušaj reforme, već politički motiviran manevar. Saslušanje pred Velikim vijećem završilo je kao pravni i moralni poraz Slavena Kovačevića. Dok je Monika Mijić briljirala svojim argumentima, Kovačević se pokazao kao nepouzdan svjedok,, piše Večernjak.