Ustavnost

Ustavni sud upozorava na neprimjerene izjave Komšića

''Sa zabrinutošću pratimo neprimjerene izjave i nove pritiske koji se vrše na Ustavni sud Bosne i Hercegovine u svezi s nedavnim, navodno neustavnim, izborom suca Ustavnog suda Bosne i Hercegovine'', navodi se u priopćenju.
Vijesti / Politika | 28. 06. 2024. u 14:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Najnovije mišljenje Venecijanske komisije u svezi sa zahtjevom člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, u kojem se daju preporuke za budući izbor sudaca, ne može se tumačiti kao stav Venecijanske komisije o 'neustavnosti' ovog posljednjeg izbora'', priopćio je Ustavni sud BiH.

Reagirali su, kako se navodi, povodom izjava koje se u javnosti mogu čuti u svezi s mišljenjem Venecijanske komisije, donesenim na zahtjev člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića.

Neprimjerene izjave

''Sa zabrinutošću pratimo neprimjerene izjave i nove pritiske koji se vrše na Ustavni sud Bosne i Hercegovine u svezi s nedavnim, navodno neustavnim, izborom suca Ustavnog suda Bosne i Hercegovine'', navodi se u priopćenju.

Dodaje se kako Ustavni sud već dugo upozorava javnost da se neizborom sudaca iz Republike Srpske, a donedavno i iz Federacije Bosne i Hercegovine, vrši neprimjeren i neprihvatljiv pritisak na ovu instituciju s ciljem njezina degradiranja i obesmišljavanja.

''Unatoč tome, Ustavni sud poduzima sve što je u njegovoj moći da obavlja svoje funkcije koliko je moguće efikasnije i da, štiteći Ustav Bosne i Hercegovine, osigura vladavinu prava i zaštiti ljudska prava i slobode svih građana Bosne i Hercegovine. Federacija Bosne i Hercegovine je nedavno, u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine, izabrala novog suca koji je već preuzeo dužnost'', navode iz Ustavnog suda.

Naglašavaju kako je izbor ''izvršen u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine, a eventualna daljnja razrada kriterija za buduće izbore je pitanje o kojem ne odlučuje Ustavni sud.''

Suzdržavanje kao doprinos

''Ovakva vrsta pritiska uz već postojeće – neizbor sudaca koji nedostaju i financijski pritisci – ima cilj narušiti integritet i autoritet Ustavnog suda BiH. Zato pozivamo javnost, političare, analitičare i sve ostale koji neprimjerenim izjavama doprinose ovakvim napadima na Ustavni sud da se suzdrže i bar na taj način daju svoj doprinos nastojanjima suda da, i u teškim okolnostima u kojima je prisiljen djelovati, očuva efikasnost i integritet ove institucije'', navedeno je iz Ustavnog suda.

Podsjetimo, Venecijansko povjerenstvo, stručno tijelo Vijeća Europe za ustavna i pravna pitanja, zaključilo je kako bi izbor sudaca Ustavnog suda BiH ubuduće trebao biti proveden na ozbiljnije postavljenim profesionalnim kriterijima, kao i da se on ne bi smio temeljiti na etničkoj pripadnosti.

Komšić je taj zahtjev uputio kada su trajali prijepori o tome treba li Marin Vukoja, kojega je za suca Ustavnog suda predložio HDZ BiH, biti izabran na tu dužnost.

Protivnici njegova imenovanja, među kojima je bila i Komšićeva stranka Demokratska fronta (DF), dvije su godine blokirali i osporavali Vukojinu kandidaturu uz tvrdnju kako on nema potrebno profesionalno iskustvo te da je blizak političkoj stranci koja ga je predložila.

Postrožiti praksu

Vukoja je u međuvremenu ipak izabran za ustavnog suca odlukom Zastupničkog doma parlamenta Federacije BiH, a Venecijansko je povjerenstvo nakon toga zaključilo kako bi pravila za izbor sudaca Ustavnog suda BiH, koja su sada vrlo široko postavljena, trebalo postrožiti.

U mišljenju Venecijanskog povjerenstva stoji kako bi suci prije imenovanja morali imati određeno profesionalno iskustvo kao profesori ustavnog prava odnosno u pravosuđu ili pak kao odvjetnici, što sada nije slučaj. Preporuka je kako bi to značilo između 10 i 15 godina potrebne prakse.

Prema daytonskom ustavu Ustavni sud BiH čini devet sudaca od kojih su troje stranci i imenuje ih predsjednik Europskog suda za ljudska prava dok su šest sudaca državljani BiH. Dva suca bira parlament Republike Srpske a četiri parlament Federacije BiH i to su uvijek do sada bila po dva suca iz reda svakog konstitutivnog naroda.

No Venecijansko povjerenstvo je zaključilo kako je to diskriminatorna praksa jer etnička odrednice ne smije biti pretpostavka izbora sudaca Ustavnog suda.

Kopirati
Drag cursor here to close