Oštro
Veleposlanstvo SAD-a: Čavarin ton je arogantan
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara poslao je pismo visokom predstavniku Christianu Schmidtu, gdje je najavio imenovanje suca Ustavnog suda, nakon što je to tražio od njega i potpredsjednika FBiH. Veleposlanstvo SAD-a poručilo je da je ton pisma Marinka Čavare arogantan.
U nastavku prenosimo u cijelosti njihovu izjavu:
"'Dok pozdravljamo današnju predanost predsjednika Čavare vršenju vlastitih dužnosti te imenovanju četvero sudaca Ustavnog suda FBiH, mišljenja smo da je ton pisma koje je uputio OHR-u arogantan te da je njegovo tumačenje činjenica krajnje jednostrano', naveli su na Twitteru.
Izjava predsjednika Federacije BiH, Marinka Čavare, od 10. kolovoza povezano s njegovim propustom da imenuje suce Ustavnog suda Federacije BiH, ne samo da predstavlja njegovu osobnu neodgovornost, nego ukazuje na dublji problem – da su politički lideri ove zemlje odbacili obveze koje imaju prema građanima BiH. Čavara je ukazao na nepostojanje političkog konsenzusa kao razlog neizvršavanja vlastitih ustavnih dužnosti, ali kakve su to korake poduzeli on i njegove kolege u smislu rješavanja pitanja nepostojanja konsenzusa tijekom osam godina koliko su na vlasti? Koje su kompromise postizali kako bi izgradili razumijevanje i ublažili tenzije?
Dok pozdravljamo danas iskazanu predanost predsjednika Čavare vršenju vlastitih dužnosti te imenovanju četvero sudaca Ustavnog suda FBiH, mišljenja smo da je ton pisma kojeg je uputio visokom predstavniku arogantan te da je njegovo tumačenje činjenica krajnje jednostrano. Pismo u potpunosti ignorira ponašanje HDZ BiH koja je u velikoj mjeri doprinijelo sabotaži institucija FBiH zarad ispunjenja svojih uskih interesa te zloupotrijebilo kontrolne mehanizme sadržane u Ustavu FBiH.
BiH su potrebne funkcionalne institucije na državnom i entitetskom nivou za napredak ka euro-atlantskim integracijama. Bez stabilnosti nemoguće su pozitivne promjene i reforme. To zahtjeva očuvanje ravnoteže između dva entiteta u BiH, kao i između njena tri konstitutivna naroda i Ostalih. Umjesto toga, politički lideri koriste ove institucije za podrivanje te ravnoteže, ili za njihovo potpuno urušavanje. Nažalost, politički lideri i dalje odbijaju da riješe dugogodišnja institucionalna pitanja u BiH.
Trenutna, toksična politička kultura opasna je i ako se to ne promijeni, BiH neće biti dovoljno stabilna kako bi njeni građani uživali u miru i prosperitetu koje zaslužuju", navode iz Veleposlanstva.