Margaret Thacher
"Željezna lady", premijerka koja je podupirala Hrvatsku i Sloveniju
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Na današnji dan prije 45 godina, 3. svibnja 1979. održani su opći parlamentarni izbori u Velikoj Britaniji, na kojima je pobijedila stranka Margaret Thatcher.
Tada je njezina Konzervativna stranka (engl. Conservative Party) osvojila je čak 339 zastupničkih mjesta, dok su do tada vladajući Laburisti spali na 269 mjesta (ranije su imali 319). Margaret Thatcher nakon te je izborne pobjede postala nova premijerka, i to kao prva žena u povijesti na toj poziciji.
Svoj poznati nadimak Željezna lady Margaret Thatcher dobila još prije nego je postala premijerka. Naime, već 1976. godine (tri godine prije izborne pobjede) tako ju je nazvao sovjetski novinar Jurij Gavrilov u novinama Crvena zvijezda.
Na poziciji premijerke Thatcher je bila je do 1990. godine. Došavši na mjesto premijerke odmah je poduzela bolne i nužne rezove jer problemi s kojima se morala suočiti bili su veliki. Broj nezaposlenih dosezao je tri milijuna, inflacija je rasla, velik dio prerađivačke industrije je propao, a državni proračun je bio u minusu.
U proljeće 1981. britansko se gospodarstvo počelo oporavljati i premijerki je popularnost rasla. Na vanjskopolitičkom planu ostala je upamćena po odlučnom djelovanju kada je Argentina zauzela Falklandsko otočje koje je kontrolirala Velika Britanija. Premijerka je bez oklijevanja poslala britansku vojsku na otočje koja je u samo tri mjeseca istjerala argentinske snage i povratila kontrolu nad Falklandima.
Također je poznata i sa prisnim odnosom sa predsjednikom SAD-a Ronaldom Reaganom koji ju je smatrao svojom najbližom saveznicom. Bila je i žestoka protivnica ujedinjenja Njemačke smatrajući da bi kao takva bila presnažna za ostatak Europe.
Nakon unutarstranačkog previranja podnijela je ostavku na premijersko mjesto 28. studenog 1990. i sa suzama u očima obratila se britanskoj javnosti priopćivši joj tu odluku. Nakon 11 i pol godina neprekinute vlasti na premijerskom mjestu naslijedio ju je John Major.
Margaret Thatcer bila je i veliki zagovornik neovisne Hrvatske o čemu najbolje govore neke njezine izjave: "Rat u Jugoslaviji nije građanski rat, to je rat komunističke Srbije protiv demokratskih država Hrvatske i Slovenije", "Zašto Tuđmanu zamjeraju da je nacionalist, pa i ja sam britanska nacionalistkinja", "Ako je u pitanju da se na križ pribije mene ili Hrvatsku, onda bolje da se na križ pribije mene nego Hrvatsku".
Margaret Thatcher rođena je 13. listopada 1925. u braku Alfreda i Beatrice Roberts u malom trgovačkom mjestu Grantham na istoku Engleske.
Pohađala mjesnu državnu školu sve dok se nije upisala na studij kemije na Oxfordu. Njezina mentorica bila je Dorothy Hodgkin, pionirka u kristalografiji X zraka, koja će za svoj rad 1964. dobiti i Nobelovu nagradu.
Promišljajući o svojoj budućnosti Margaret je kemiju stavljala u drugi plan. Od kemije više ju je zanimala politika s kojom je već imala dodirnih točaka jer je njezin otac na lokalnoj razini bio aktivan u Konzervativnoj stranci.
Tijekom pedesetih godina dvadesetog stoljeća Margaret se školovala za odvjetnicu. Politički rad nije zapustila i 1959. uspjela je postati članica lokalne skupštine Finchleya. Kada su se konzervativci vratili na vlast 1970. i premijer postao Edward Heath dobila je mjesto ministrice obrazovanja.
Nakon što su konzervativci izgubili vlast 1974. godine. Nakon ovog poraza u Konzervativnoj je stranci počelo sazrijevati mišljenje kako su promjene unutar stranke nužne. Na unutarstranačkim izborima dojučerašnja bliska Heathova suradnica kandidirala se za mjesto predsjednice stranke nasuprot Heathu i u drugom krugu pobijedila.
Postala je tako prva predsjednica Konzervativne stranke i prva žena vođa britanske oporbe.
Ostat će zabilježena kao jedna od najkontroverznijih političarki 20. stoljeća s podjednakim brojem onih koji ju idealiziraju i onih koji je osporavaju. Ono što joj, međutim, nitko ne može osporiti jest činjenica da je pokazala više odlučnosti nego bilo koji drugi političar njene generacije.
Margaret Thatcher preminula je 8. travnja 2013. godine nakon moždanog udara.