Laura Cooper

Dužnosnica Pentagona: Napad na Ukrajinu i bombardiranje Jugoslavije nije isto

Komentirala je situaciju u Ukrajini. Kaže da je prvi cilj Rusije bio da zamijeni demokratski izabranu vladu u Kijevu.
Vijesti / Svijet | 02. 04. 2022. u 16:15 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto:EPA / Bombardiranje Srbije 1999.

Dužnosnica Pentagona, zamjenica pomoćnika američkog tajnika za obranu Laura Cooper dala je intervju za Glas Amerike u kojem je većinom komentirala situaciju na Balkanu. Cooper je inače u Pentagonu zadužena za pitanja Rusije, Ukrajine i Euroazije.

"U interesu Srbije nije da bude partner ruskoj vojsci, koja brutalno napada civilno stanovništvo u Ukrajini. Ne može se izjednačavati napad bez povoda jedne sile na demokratski izabranu vladu s vojnom intervencijom NATO-a u SR Jugoslaviji 1999. godine", kazala je.

Komentirala je situaciju u Ukrajini. Kaže da je prvi cilj Rusije bio da zamijeni demokratski izabranu vladu u Kijevu.

"I mi to znamo jer smo vidjeli obavještajne podatke. U stvari, dijelili smo ih s cijelim svijetom dok smo ih otkrivali. Gotovo bi se moglo reći da je svijet znao više o ruskim planovima i motivima od ruskih vojnika. Oni su poslani u Ukrajinu da opkole Kijev, gađaju važne gradove i preuzmu kontrolu nad ključnom teritorijem. Naišli su na žestok otpor ukrajinskih oružanih snaga, uz kapacitete koje je osigurao Zapad, što je iznenadilo ruske snage i natjeralo ih da promijene svoje planove. Ali to ne znači da su odustali. To samo znači da su privremeno promijenili svoj pristup kako bi dobili na vremenu da se pregrupiraju", rekla je, prenosi Indx.hr.

Potom je komentirala situaciju na Zapadnom Balkanu.

"Rusija se miješa u situaciju na Balkanu"

"Uvijek pratimo sigurnosnu situaciju na Zapadnom Balkanu i jako smo posvećeni našim odnosima sa saveznicima u regiji i održavanju jakih partnerstava širom regije, uključujući Srbiju i Bosnu i Hercegovinu. To je bio slučaj ranije i sada. Očigledno je da je Rusija u prošlosti pokušavala miješati se i poticati tenzije u regiji i vidimo da se to nastavlja do danas.

Ja sam zadovoljna stupnjem do kojeg Sjedinjene Države, i ne samo one, obraćaju pažnju na regiju. Naši partneri iz EU su također jako posvećeni tome da se osigura stabilnost. Ukazala bih na nedavno povećanje snaga u operaciji Altea, kao veoma pozitivan znak suradnje svih nas na osiguravanju stabilnosti."

Dodala je i kako Rusija ima brojne taktike za destabilizaciju regije.

"Da se vrati na upotrebu određenih strategija, uključujući cyber miješanje, i nedavno smo vidjeli primjere toga, zatim manipuliranje informacijskim prostorom, što je i dalje prisutno. Mogu instrumentalizirati korupciju, koja naročito ima korozivno djelovanje u regiji. I naravno, mogu, upotrijebiti prodaju oružja, vojnih resursa kao sredstvo utjecaja. Činjenica da im vojna oprema ne daje tako dobre rezultate u Ukrajini, možda će ovo posljednje sredstvo učiniti manje moćnim", rekla je.

"Želimo suradnju sa Srbijom"

"Razočarani smo kad Srbija ne želi nastaviti s vježbama ili obukom ili drugim prilikama za suradnju. Pozitivan je znak što se Srbija svrstala uz sve zemlje svijeta, osim njih pet, kada je riječ o rezoluciji Generalne skupštine UN-a kojom se osuđuje napad Rusije na Ukrajinu. Znamo da Srbija može sagledati ovu situaciju uz određeni stupanj nepristranosti.

Međutim, ovo je trenutak kada su zemlje širom svijeta, čak i one koje su bile povijesno neutralne, odlučile da se svrstaju za međunarodno pravo i mir i ustanu u obranu principa suvereniteta. Vidjeli smo da čak i neke neutralne zemlje pružaju pomoć Ukrajini u ofenzivnom oružju. Tako da svakako vjerujemo da je ovo povijesni trenutak i nastavit ćemo raditi na pozitivnijem odnosu sa Srbijom", odgovorila je Cooper.

Na kraju je, komentirajući činjenicu da mnogi u Srbiji podržavaju Rusiju zbog vojne intervencije NATO-a 1999. godine, rekla:

"To se apsolutno ne može izjednačavati. Ono što sad vidite je to da je velika sila odlučila napasti demokratski izabranu vladu bez ikakvog povoda i pokušava okupirati značajne dijelove te zemlje, bombardira civilno stanovništvo i ometa isporuku humanitarne pomoći. Apsolutno nije jednako. I sigurna sam da narod Srbije može svojim očima promatrati narod Ukrajine i da razumije s kakvim se razaranjem suočava i želi ga podržati."

Kopirati
Drag cursor here to close