Bogat raspored
EU ima plan za rast zapadnog Balkana: Žele produbiti suradnju u području obrane
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Čelnici država članica EU-a u iduća dva dana imaju bogat raspored. U srijedu navečer sastat će se s kolegama iz šest zemalja zapadnog Balkana, dan poslije održava se prvi sastanak Europskog vijeća u novom mandatu, a na marginama tih samita održat će se i sastanak u užem krugu posvećen Ukrajini. Glavne teme samita EU-zapadni Balkan bit će postupno uključivanje država regije u EU.
U tu svrhu EU je prošle godine usvojio Plan za rast zapadnog Balkana, za koji tvrdi da ima potencijal da udvostruči gospodarski rast te regije u sljedećih deset godina i ubrza socijalno-ekonomsku sukladnost pod uvjetom da te zemlje provedu reforme potrebne za približavanje Uniji, piše Hina.
EU želi produbiti i proširiti suradnju sa zapadnim Balkanom u području vanjske i sigurnosne politike, obrane, u suprotstavljanju hibridnim i kibernetičkim prijetnjama. Na sastanku će se razgovarati o geopolitičkom kontekstu i izazovima za obje strane, a jedan od njih je ruska agresija na Ukrajinu i ruski hibridni napadi na zemlje u regiji. Također će biti riječi i o upravljanju migracijama.
Prvi samit pod Costinim ravnanjem
U četvrtak se održava prvi samit čelnika država članica EU-a pod predsjedanjem novog predsjednika Europskog vijeća Antonia Coste, koji želi promijeniti dosadašnju praksu dvodnevnih samita, koji počinju četvrtkom popodne i završavaju u petak. Costa želi te sastanke ograničiti na jedan dan.
Glavne teme samita su potpora Ukrajini i uloga EU-a na globalnoj sceni. Na samit je pozvan ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski koji će čelnike EU-a izvijestiti o trenutačnoj situaciji u njegovoj zemlji.
''Moramo biti uz Ukrajinu kolikogod bude potrebno i učiniti sve što možemo za poraz ruske invazije i pobjedu međunarodnog prava. Prosinački samit je važna prigoda za slanje nedvosmislene poruke Ukrajini za sveobuhvatan, pravedan i trajan mir'', napisao je Costa u pismu u kojem čelnike poziva na samit.
O drugoj velikoj temi samita, EU u svijetu, neće biti pisanih zaključaka i Costa želi da čelnici održe sveobuhvatnu i stratešku raspravu o globalnom angažmanu EU-a u multipolarnom svijetu obilježenom geopolitičkim napetostima.
Jačanje transatlantskog saveza
Jedan od aspekata rasprave na tu temu bit će kako ojačati transatlantski savez i istodobno obraniti vlastite interese te Europa može pojačati svoj udio u troškovima za vlastitu sigurnost i obranu.
Na dnevnom redu je i izvješće bivšeg finskog predsjednika Saulija Niinistöa o jačanu civilne i vojne spremnosti EU-a.
Čelnici će također razgovarati o provedbi ranije donesenih odluka o upravljanju migracijama, zatim o stanju na Bliskom istoku i naporima EU-a na ublažavanju napetosti u tom području.
'Veliki' o Ukrajini
U srijedu navečer u Bruxellesu se održava još jedan sastanak u užem krugu, a posvećen je pomoći Ukrajini i sigurnosnim jamstvima Kijevu nakon što se dogovori eventualni prekid vatre.
U službenoj rezidenciji glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea okupit će se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i čelnici velikih europskih zemalja, njemački kancelar Olaf Scholz, francuski predsjednik Emmanuel Macron, talijanska premijerka Giorgia Meloni, poljski premijer Donald Tusk i predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa.
I Plenković na sastancima
Hrvatski premijer Andrej Plenković u srijedu će prije samita EU-zapadni Balkan imati nekoliko bilateralnih sastanaka - s predsjednikom Europskog vijeća Antoniom Costom, predsjednicom Europskog parlamenta Robertom Metsolom, visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku Kajom Kallas, a u sjedištu NATO-a razgovarat će s glavnim tajnikom Markom Rutteom.