MUP

Hrvatska o tajnim letovima kojima se prevoze tražitelji azila

MUP navodi da je tijekom ove godine do 30. rujna, sukladno Dublin III uredbi, vraćeno ukupno 1157 osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita u Hrvatskoj, od toga čarter letovima njih oko 70 posto osoba, a primjerice prošle godine 897.
Vijesti / Svijet | 24. 11. 2024. u 20:05 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Hrvatsko Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) u nedjelju je odbacilo tvrdnje o tajnim letovima kojima se prevoze tražitelji azila, ističući da oni ni na koji način nisu tajni, nego unaprijed najavljeni i odobreni od Odjela za dublinski postupak MUP-a, piše Hina.

Tehnologija zračnog prometa je takva da se na informativnim panelima za putnike prikazuju samo komercijalni zrakoplovi da bi putnike informirali o dolasku i odlasku komercijalnih putničkih zrakoplova. Na tim panelima nema najave tzv. generalne avijacije (privatnih letova) i chartera koji ne prevoze putnike, npr. Dublinaca ili primjerice dolazaka Hrvatske nogometne reprezentacije ili bilo kojih letova na koje se putnici ne trebaju ukrcati niti je njihov dolazak relevantan za putnički promet, a o čemu brine operator zračne luke, stoji u priopćenju.

MUP navodi da je tijekom ove godine do 30. rujna, sukladno Dublin III uredbi, vraćeno ukupno 1157 osoba kojima je odobrena međunarodna zaštita u Hrvatskoj, od toga čarter letovima njih oko 70 posto osoba, a primjerice prošle godine 897.

''Kao što smo višekratno obavještavali javnost, zlouporabom Dublinske uredbe i Šengenskog zakonika nakon povratka ponovno koriste pravo na slobodu kretanja i odlaze iz Hrvatske. Na današnji dan u RH s različitim statusom prema Dublinskoj uredbi boravi 678 osoba i taj broj nikada nije prešao tisuću u jednome danu'', kažu u MUP-u.

Dodaju da su transferi, odnosno vraćanja, najvećim brojem obavljena iz Njemačke, Švicarske, Francuske, Austrije, Belgije i Nizozemske.

''Interes da tražitelji međunarodne zaštite ostanu do dovršetka postupka u RH je na njima, ali preko 90 posto tražitelja zloupotrebljava postupak međunarodne zaštite na način da podnose zahtjev u svakoj državi članici u kojoj se zateknu'', kažu u MUP-u.

Navode da manipulacije poput tvrdnji o tajnim letovima pokazuju neodgovornost i manjak uvida u regulirane postupke usklađene s europskim zakonodavstvom te da političari koji šire netočnosti i dezinformacije o migracijama unose nepotrebnu paniku i narušavaju povjerenje u institucije.

''Na ovakav neodgovoran način, u nedostatku relevantnih tema i sadržaja, politikantski se koriste strogo regulirani postupci kao teme u političkim kampanjama'', priopćio je MUP Hrvatske.

Kopirati
Drag cursor here to close