Izbori i referendum
Kremlj: Izbori u Moldaviji nisu bili slobodni; EU osuđuje rusko miješanje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rusija se oglasila o izborima i referendumu u Moldaviji.
Kremlj kaže da izbori nisu bili slobodni te da je nagli porast broja glasova u korist predsjednice Maie Sandu teško objašnjiv, kao i porast broja glasova za ulazak u Europsku uniju na referendumu.
"Vidimo teško objašnjiv porast broja glasova u korist Sandu i onih koji se izjašnjavaju za Europsku uniju. Svaki promatrač koji imalo razumije političke procese mogao je uočiti te anomalije u brojenju glasova. Čak i u uvjetima takve neslobodne predizborne kampanje vidimo koliko se ljudi ne slaže s ideologijom sadašnje predsjednice Sandu", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
EU: Rusija se miješala i zastrašivala bez presedana
Europska komisija u potpunosti podržava europske ambicije Moldavije i osuđuje rusko miješanje bez presedana u referendumsku kampanju i predsjedničke izbore. “Nastavljamo i dalje davati punu potporu europskim ambicijama Moldavije”, izjavio je glasnogovornik Komisije Eric Mamer, javlja Hina.
Glasnogovornik Komisije za vanjsku politiku Peter Stano rekao je da su referendum i predsjednički izbori u Moldaviji održani “uz miješanje i zastrašivanje iz Rusije bez presedana”.
Vrlo tijesna većina za ulazak u EU
Na referendumu održanom jučer Moldavci su vrlo tijesnom većinom podržali približavanje Europskoj uniji, izjasnivši se za to da se u ustav upiše članstvo u EU kao strateški cilj. Predsjednica Maia Sandu morat će u drugi krug predsjedničkih izbora jer nije dobila natpolovičnu potporu u prvom krugu.
Moldavija je u lipnju 2022. godine dobila kandidatski status i sada čeka datum za početak pregovora. Referendum i predsjednički izbori svojevrsni su test hoće li se ta bivša sovjetska republika osloboditi utjecaja Moskve i nepovratno se okrenuti Zapadu.
Podsjetimo, u nevjerojatno tijesnoj utrci Moldavija se na referendumu ipak izjasnila za ulazak u proces približavanja Europskoj uniji, čime je ta malena zemlja, podijeljena između Istoka i Zapada, ipak odabrala put prema pridruživanju jedinstvenom tržištu unatoč pritisku Rusije.
Rezultati idu u prilog sadašnjoj proeuropskoj predsjednici Maiji Sandu, koja se kandidirala na nedjeljnim predsjedničkim izborima za novi mandat.
Referendum i predsjednički izbori smatraju se testom spremnosti te siromašne bivše sovjetske i jugoistočne europske zemlje, duboko podijeljene da zadrži bliske veze s Rusijom ili da se upusti u potencijalno dugotrajan proces pridruživanja Europskoj uniji.