CNN
Muskova osobna vanjska politika izaziva bijes među europskim čelnicima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Osobna vanjska politika Elona Muska, koja promiče krajnje desne stranke, izaziva bijes među europskim liderima i stavlja ih pred dilemu: kako kritizirati tehnološkog mogula bez sukoba s njegovim novim saveznikom – Donaldom Trumpom?
Musk bi se lako mogao otpisati kao provokator sklon šokiranju javnosti, piše CNN, no on nije običan trol. Kao najbogatiji čovjek na svijetu, bogatiji čovjek na svijetu, vlasnik nekih od najstrateškijih i najutjecajnijih svjetskih kompanija i upravlja moćnom društvenom mrežom. Musk naglašava svoj golem utjecaj kao populistička snaga koja galvanizira političke provokatore, djelujući poput svojevrsne nadnacionalne sile bez države.
S obzirom na to da će Trump ponovno preuzeti predsjedničku dužnost za dva tjedna, Muskovo ponašanje najavljuje moguću međunarodnu destabilizaciju i sukobe interesa. Pionir Tesle i SpaceX-a postat će savjetnik nove američke administracije, što otežava razgraničenje između njegove politike i službene vanjske politike SAD-a.
Vizija globalnih odnosa
Njegovi napadi na izabrane dužnosnike, s kojima se ne slaže, riskiraju dojam da buduća američka vlast pokušava destabilizirati demokracije i suverene države u Europi, smatra Stephen Collinson koji je analizirao za CNN.
''Hoće li Musk provoditi Trumpovu vanjsku politiku, djelujući kao osobni veleposlanik Trumpa svugdje?'', rekla je Lindsay Gorman, izvršna direktorica i viša suradnica u Njemačkom Marshallovom fondu. ''Ili će Musk zastupati vlastitu viziju globalnih odnosa, koja se možda u nekim aspektima podudara s Trumpovom, ali ne u drugima. I kakva će onda biti dinamika moći između njih dvojice?''
Trumpova spremnost da tolerira Muskove žestoke napade na savezničke lidere također je znak da bi nadolazeći mjeseci mogli biti još burniji za američke prijatelje nego tijekom njegova prvog mandata. Ta se stvarnost pokazala u ponedjeljak, kada je kanadski premijer Justin Trudeau najavio svoju ostavku. Trudeau je odavno izgubio povjerenje Kanađana i vlastite Liberalne stranke, ali Trumpove prijetnje o uvođenju carine od 25% pogoršale su političku krizu u Ottawi i mogle ubrzati odlazak premijera kojeg je Trump nazivao 'guvernerom' 51. američke savezne države.
Očit osjećaj slobode koji Trump i Musk imaju u političkom djelovanju izvan granica SAD-a također ukazuje na novo samopouzdanje MAGA svijeta uoči Trumpove inauguracije. Pokazuju uvjerenje da im njihova snaga omogućuje da maltretiraju manje zemlje i nagovještavaju novu verziju politike ''Amerika na prvom mjestu''.
Europski lideri ujedinjeni u osudi Muska
Muskovim napadima — koje prenosi svojih 211 milijuna sljedbenika na X-u — ponestalo je strpljenja kod lidera nekih od najbližih tradicionalnih saveznika SAD-a, dodatno povećavajući transatlantske tenzije uoči Trumpovog drugog mandata.
Britanski premijer Keir Starmer, koji je već tjednima meta Muskove kritike, upozorio je vlasnika SpaceX-a da je „prešao granicu“ nakon što je izjavio da bi britanski ministar odgovoran za zaštitu djece trebao biti zatvoren i da opravdava silovanja.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron optužio je Muska za poticanje novog „međunarodnog reakcionarnog pokreta“ i miješanje u izbore.
Norveški premijer Jonas Gahr Støre izjavio je kako je ''zabrinjavajuće'' da čovjek s tolikom moći ima tako izravan utjecaj na politička pitanja drugih zemalja.
Njemačka vlada već je kritizirala multimilijardera zbog potpore krajnje desnoj pro-ruskoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD) na nadolazećim izborima. Musk će ovog tjedna ugostiti čelnika te stranke u intervjuu na X-u.
Nova dinamika
Trumpova podrška Musku i napadima na saveznike signalizira turbulentno razdoblje za američke partnere. Muskova podrška krajnje desnim pokretima izaziva zabrinutost u Europi, gdje se takvi stavovi doživljavaju kao prijetnja demokraciji. U Francuskoj krajnje desna stranka Nacionalni front Marine Le Pen ima dobre šanse na izborima 2027. godine, dok bi AfD u Njemačkoj mogao povećati svoj utjecaj na saveznim izborima u veljači.
Muskove akcije i Trumpova politika „Amerika na prvom mjestu” stvaraju novu dinamiku koja prijeti odnosima sa saveznicima. Premda Trumpov populizam odražava frustraciju mnogih građana nezadovoljnih ekonomskom situacijom i imigracijom, njegovi napadi na čelnike poput Starmera i Trudeaua izazivaju dodatne tenzije.
Europski lideri već izražavaju zabrinutost zbog Muskova uplitanja u unutarnje poslove njihovih zemalja. Britanski političar Ed Davey izjavio je da je „dosta Muskovog uplitanja u britansku demokraciju” te pozvao na razgovor s američkim veleposlanikom.
Muskovo prisustvo u Trumpovoj administraciji također bi moglo zakomplicirati odnose s Kinom, gdje Tesla ima značajne poslovne interese. To bi moglo biti u sukobu s oštrim stavovima budućih američkih dužnosnika prema Pekingu.
Ako je Trumpova prva administracija bila sinonim za globalnu destabilizaciju, Muskova uloga u drugom mandatu mogla bi učiniti prethodne četiri godine stabilnima u usporedbi s onim što slijedi.