Kontroverzno oružje
Rusija upotijebila termobaričnu bombu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rusija je izjavila da je u napadima na ukrajinske snage koristila termobaričku bombu, poznatu i kao vakuumsku bombu, u sklopu "protuterorističke" operacije nakon što je Ukrajina izvela neviđeni upad u regiju Kursk.
Nije prvi put?
Prema ruskom ministarstvu obrane, borbe se nastavljaju u zapadnoj regiji Kursk, a zračni napadi uključuju korištenje ovog opasnog oružja, koje može ispariti ljudska tijela zbog ekstremnog pritiska i temperature eksplozije.
Ovo nije prvi put da Moskva koristi termobaričke bombe, s obzirom na to da su ukrajinski dužnosnici tvrdili da su takve bombe korištene u invaziji već nekoliko tjedana nakon njenog početka u veljači 2022. godine.
Iako upotreba vakuumskih bombi sama po sebi nije kršenje međunarodnog prava, njihova upotreba protiv civila svakako jest, piše Sky News.
Inače, termobaričko oružje kontroverzno je jer može nanijeti veću štetu nego konvencionalno oružje slične veličine, a strašne su posljedice na one koji su u radijusu eksplozije.
Termobarično oružje odnosno termobarične bombe poznato je i kao vakumske bombe i djeluje u dvije faze. Prvi dio je eksplozivno punjenje koje raspršuje gorivo u oblak koji zatim može ući u zgrade ili okolne objekte.
Toplina i pritisak
U drugoj fazi oslobađa se oblak koji izaziva ogromnu vatrenu kuglu i usisava kisik iz okolnih područja, izazivajući udarni val, prenosi Index.hr.
"Dok je kod normalnog eksploziva oko 30 posto gorivo, a 70 posto oksidator po težini, termobarični eksploziv je samo gorivo i koristi kisik iz zraka - tako da je puno snažniji za određenu veličinu bojeve glave", objasnio je za BBC na početku rata Justin Bronk, znanstveni suradnik na Institutu Royal United Services.
Učinci topline i pritiska su strašni - svatko tko bi bio zahvaćen u početnoj eksploziji bio bi odmah spržen. Svatko tko bi bio zatečen u okolici zadobio bi teške unutarnje ozljede od udarnog vala.
"Oni prvenstveno ubijaju stvaranjem izuzetno snažnog udarnog vala koji kida organe i prži pluća", kaže Bronk.
"Ovaj udarni val širi se u skučenim prostorima, tako da je posebno smrtonosan za ljude u ukopanim mjestima kao što su podrumi ili špilje. Oni također stvaraju ekstremno visoke temperature od nekoliko tisuća stupnjeva i mogu izazvati užasne opekline".