Pomalo šokantna istina

Šef promatračke misije Vijeća Europe smatra da izbori u Srbiji nisu bili pošteni

''To treba biti istraženo od strane policije'', istaknuo je Schennach.
Vijesti / Svijet | 19. 12. 2023. u 13:03 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dva dana nakon izbora u Srbiju pojedini europski dužnosnici nastavljaju s kritikama izbornog procesa.

Šef promatračke misije Parlamentarne skupštine Vijeća Europe Stefan Schennach u gostovanju na N1 televiziji izjavio je kako je istina o izborima u Srbiji „pomalo šokantna“. Ocijenio je da izbori nisu bili pošteni, da se manipuliralo glasovima i da je sve to problem za zemlju koja želi ići demokratskim putem.

Dodao je da je tijekom brojanja glasova video glasačke listiće koji su napravljeni u fotokopirnici, a koji su na sebi imali pečat.

''To treba biti istraženo od strane policije'', istaknuo je Schennach.

On se osvrnuo i na ulogu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u predizbornoj kampanji:

''Ono što smo vidjeli je kampanja u kojoj je dominirao predsjednik. To nije posao predsjednika. Predsjednik je neutralna osoba koja treba garantirati za zemlju i za sve ljude, ali trenutni predsjednik je upravljao izborima i bio je kandidat na svim razinama''.

Izborni proces kritizirala je i eurozasupnica Viola von Cramon, članica promatračke misije Europskog parlamenta.

"Svjedoci smo slučajeva organiziranog dovođenja birača iz Republike Srpske i zastrašivanja birača. Apsolutno smo očekivali više demokratske standarde od zemlje kandidata za članstvo u EU, koja pregovara o članstvu u EU. Potreban je međunarodni nadzor i puna istraga", navela je Von Cramon na mreži X.
Predstavnici oporbene koalicije "Srbija protiv nasilja" predali su Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) brojne prigovore i dokaze o izbornim nepravilnostima, no RIK je sve te prigovore u ponedjeljak odbacio kao neosnovane.

Zbog toga se sinoć prosvjedovalo ispred zgrade RIK-a u Beogradu.

U Srbiji su u nedjelju održani izvanredni parlamentarni, pokrajinski i lokalni izbori u 65 gradova i općina, uključujući i Beograd.

Za dio oporbe posebno su sporni izbori za beogradsku gradsku vlast. Oporba tvrdi da je oko 40.000 glasača iz Republike Srpske organizirano dovezeno u nedjelju u srbijansku prijestolnicu kako bi glasovali na tamošnjim izborima.

Nevladina organizacija ProGlas pozvala je u utorak vlasti da zbog uočenih brojnih nepravilnosti ponište izbore u Beogradu.

Prema preliminarnim podacima RIK-a nakon obrađenih 92 posto beogradskih birališta u vodstvo za mjesta u Skupštini grada Beograda je lista ALEKSANDAR VUČIĆ – Beograd ne smije da stane s 39,35 posto glasova, dok je oporbena koalicija „Srbija protiv nasilja“ dobila potporu 34,26 posto glasača.

Kopirati
Drag cursor here to close