Visoka cijena

Težak položaj Ukrajine: Rusi napredovanjem jačaju pregovaračku poziciju

Ukrajinska obrana suočava se s izazovima dok Rusija ostvaruje značajne teritorijalne dobitke u 2024., uz visoke gubitke u ljudstvu.
Vijesti / Svijet | 21. 11. 2024. u 10:05 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Američki predsjednik Joe Biden odlučio je Ukrajini osigurati protupješačke mine i odobriti uporabu projektila dugog dometa ATACMS na ruskom teritoriju, što je odluka donesena u trenutku kada Rusija ostvaruje značajne pomake na bojišnici.

Prema podacima Instituta za proučavanje rata (ISW), ruske snage su tijekom 2024. godine zauzele gotovo 2700 četvornih kilometara ukrajinskog teritorija, što je šest puta više nego u cijeloj 2023. godini.

Napredak u regiji Harkiv

Glavni fokus ruskih napredovanja nalazi se u istočnoj regiji Donbas, koja obuhvaća Doneck i Luhansk, kao i strateški ključnim područjima poput Kupjanska i Kurahova.

Napredak ruskih snaga vidljiv je posebno u regiji Harkiv, gdje se Moskva uspjela vratiti na teritorije izgubljene tijekom ukrajinske protuofenzive u jesen 2022. godine. Britansko ministarstvo obrane izvijestilo je kako ruske snage pokušavaju probiti ukrajinske linije obrane u sjeveroistočnom predgrađu Kupjanska, ključnog logističkog čvorišta.

Nedavno objavljeni snimci potvrđuju žestoke sukobe u ovom području, uključujući pokušaje ruskih oklopnih snaga da preuzmu kontrolu nad važnim mostovima i cestovnim prijelazima.

"Taktički bljesak" u Kursku

U isto vrijeme, ukrajinska ofenziva na rusku regiju Kursk, koja je prvotno podigla moral ukrajinskim snagama, sve više se pretvara u problematičnu misiju. Stručnjaci navode da je ta operacija bila "taktički bljesak" koji nije uspio ostvariti strateške ciljeve.

Glavna namjera Ukrajine bila je vezati ruske snage u Kursku kako bi usporila njihovo napredovanje u Donbasu, no ruska vojska uglavnom je preusmjerila postrojbe iz manje aktivnih sektora, poput Hersona i Zaporižja, umjesto iz istočnih bojišta.

Uz to, Rusija je povratila gotovo polovicu teritorija kojeg je Ukrajina zauzela početkom ofenzive u kolovozu, čime se ukrajinski utjecaj u regiji Kursk značajno smanjio.

Velika cijena napredovanja

Unatoč ruskim teritorijalnim dobicima, cijena njihovog napredovanja je velika. Prema analizi BBC-a, ruske snage izgubile su više od 78.000 vojnika od početka invazije, a od rujna do studenog 2024. zabilježeni su gubici veći za 50% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine.

Ruski zapovjednici i dalje koriste taktiku iscrpljivanja neprijatelja poznatu kao "stroj za mljevenje mesa", koja podrazumijeva intenzivne valove napada na ukrajinske položaje bez obzira na visoke gubitke.

Sukobi u regiji Kursk dodatno su istaknuli ograničenja ukrajinske strategije. Neki od najiskusnijih ukrajinskih vojnika i jedinica s modernom zapadnom opremom angažirani su na ovom bojištu, no nije ostvaren značajniji uspjeh.

Neizvjesnost buduće potpore Ukrajini

Oslabljena pozicija Ukrajine dolazi u osjetljivom trenutku, dok se priprema prijelaz američke administracije na predsjednika Donalda Trumpa, koji je obećao okončanje rata u roku od 24 sata, ne iznoseći detalje o svojim planovima.

To stvara neizvjesnost oko buduće vojne potpore Ukrajini, čiji politički lideri sada koriste projektile ATACMS kako bi pokušali očuvati određene taktičke prednosti.

S druge strane, Rusija pojačava svoje ofenzive na ključnim bojištima poput Donbasa i Kupjanska, gdje se sve više približava ukrajinskim logističkim središtima. Prema riječima vojne analitičarke Marine Miron, ukrajinske linije obrane na istoku suočavaju se s rizikom potpunog urušavanja ako Rusija nastavi napredovati ovim tempom.

Kompliciraju se izgledi za dugoročni mir

Dodatno zabrinjava činjenica da su zabilježena ruska osvajanja više od 1000 km² od rujna do studenog, što uključuje strateška područja poput Vuhledara i Kurahova, odakle Moskva nastoji uspostaviti kontrolu nad ključnim opskrbnim linijama.

Iako ruska napredovanja imaju spor tempo, analitičari ističu da trenutačna teritorijalna situacija jača pregovaračku poziciju Kremlja. Ako se uskoro otvore pregovori, Kremlj će svoju poziciju temeljiti na stanju na bojištu, što im daje značajnu prednost.

Ukrajina, unatoč svim izazovima, i dalje nastoji zadržati dio teritorija u regiji Kursk kako bi osigurala adute u budućim diplomatskim raspravama.

Sukob u Ukrajini, koji je od početka imao dinamične promjene na frontu, sada ulazi u fazu u kojoj obje strane ulažu maksimalne napore u očuvanje svojih pozicija dok se međunarodni kontekst mijenja, što dodatno komplicira izglede za dugoročni mir.

Kopirati
Drag cursor here to close