Tehnološki podvig, ali i znak slabosti
Ukrajinci u napad poslali desetke robota, bez ijednog čovjeka, dobili su bitku
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Brigada Ukrajinske nacionalne garde izvijestila je o uspješnom napadu u kojem su sudjelovali samo roboti - od kopnenih robota naoružanih strojnicama do letećih borbenih dronova. Njima su napali ruske položaje u Harkivskoj oblasti, na sjeveru Ukrajine, i - pobijedili.
"Govorimo o desecima jedinica robotske i bespilotne opreme istovremeno na malom dijelu fronta", objasnio je glasnogovornik 13. brigade Nacionalne garde.
Impresivan tehnološki podvig, ali i znak slabosti
Bio je to impresivan tehnološki podvig, ali i zabrinjavajući znak slabosti prenapregnutih ukrajinskih snaga. Naime, besposadna kopnena vozila itekako su ograničena i još uvijek ne mogu u potpunosti zamijeniti pješaštvo, javlja Forbes.
To što je 13. brigada Nacionalne garde trebala zamijeniti cjelokupno ljudstvo u kopnenom napadu govori koliko malo ljudi brigada ima u usporedbi s ruskim jedinicama protiv kojih se bori. 13. brigada Nacionalne garde brani osam kilometara dugu liniju bojišnice oko grada Hliboke, južno od ukrajinsko-ruske granice. Pokušavaju zadržati najmanje četiri ruske pukovnije u napredovanju.
To je oko 2000 Ukrajinaca protiv oko 6000 Rusa. Omjer ljudstva otprilike je isti duž cijele crte bojišnice duge oko 1300 kilometara. Ruske postrojbe i dalje su brojčano nadmoćne nad onim ukrajinskim, unatoč tome što su Rusi od veljače 2022. pretrpjeli otprilike dvostruko više žrtava od Ukrajinaca.
Ukrajinska operacija uključivala je daljinski upravljane leteće izvidničke i bespilotne letjelice za polaganje mina, tzv. samoubilačke eksplozivne robote na zemlji i u zraku, kao i naoružane kopnene robote.
Ukrajinski robot još u rujnu očistio ruski rov u Kursku
Da koncept borbe robotima na kopnu načelno funkcionira, Ukrajinci su dokazali još u rujnu, kad je ukrajinski kopneni robot u Kurskoj oblasti, u zapadnoj Rusiji, očistio ruski rov. Rusija je pokušala vlastite napade malim kopnenim botovima, ali manje uspješno.
Problem je, naravno, u tome što su roboti uspješni u izviđanju i napadima, ali su jako loši u zadržavanju pozicija. Da bi zadržale teritorij, vojske obično koriste pješaštvo u rovovima. Sjede, gledaju, čekaju i pozivaju pojačanje kad neprijatelj napadne. To je zamorna, naporna dužnost koja zahtijeva stalnu budnost.
Stalna budnost je teška kad ljudski operater daljinski promatra bojno polje kroz senzore zemaljskog robota, kojem, pak, treba neprestano održavanje.
Strojevi se kvare, a njihove veze za prijenos podataka itekako su podložne neprijateljskom ometanju, kao što je otkrio kalifornijski think tank RAND kad je prikazao sukob između hipotetskih bataljuna američke ("Plave") i ruske ("Crvene") vojske, djelomično opremljenih naoružanim kopnenim dronovima. "Sposobnost rada Plavih značajno je degradirana ometačima Crvenih", zaključio je RAND.
Znak tehnološke nadmoći, ali i očaja
Nije jasno je li 13. brigada Nacionalne garde uopće pokušala zadržati ruske položaje koje je očistila u napadu u kojem su sudjelovali samo roboti.
Nakon gotovo tri godine rata Ukrajina je nedvojbeno svjetski lider u vojnoj robotici. No inovacija Ukrajinaca djelomično je odgovor na njihov očaj, odnosno njihovu borbu da regrutiraju dovoljno vojnika kako bi parirali Rusima.