Za pomoć i podršku
Vučić uručio orden ruskom predstavniku u UN zbog protivljenja Rezoluciji o Srebrenici
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić uručio je u New Yorku Orden srpske zastave prvog stupnja stalnom predstavniku Rusije u Ujedinjenim narodima Vasiliju Nebenzji, a Orden srpske zastave drugog stupnja njegovim zamjenicama pri UN Anu Jevstignjejevoj i Mariji Zabolockajoj.
Vučić je na društvenoj mreži Instagram napisao da se Srbija zahvaljuje "za pomoć koju ste nam pružili ovdje u New Yorku, prilikom rasprave o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici" i da se nada daljem jačanju suradnje Srbije i Rusije.
"To je bio jako težak posao, ja to mnogo cijenim i od nas uvijek možete da očekujete isto", napisao je Vučić na Instagramu 23. rujna uvečer.
Odlikovanja ''na strani Beograda''
Vučić je prethodno izjavio u New Yorku da će odlikovati predstavnike država "koje su bile na strani Beograda" prilikom svibanjskog usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda.
"Vidim da su neki poludjeli zbog toga što mi odlikujemo ljude koji su štitili međunarodno pravo i štitili Srbiju. To je naša stvar i naš unutrašnji akt", rekao je Vučić 23. rujna novinarima u New Yorku uoči 79. zasjedanja Generalne Skupštine Ujedinjenih naroda.
"Tu su naravno i Rusi i Kinezi, i Nikaragva i Meksiko i Brazil, Indija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Kongo, u zavisnosti od toga kakav je nivo podrške bio", dodao je Vučić.
Generalna skupština UN usvojila je u svibnju Rezoluciju kojom je 11. srpanj proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici.
Protiv je bilo 19 država
U genocidu u Srebrenici, koji su u srpnju 1995. počinili pripadnici Vojske Republike Srpske, ubijena su najmanje 8.372 Bošnjaka.
Za Rezoluciju su glasale 84 države, protiv je bilo 19, među kojima su Rusija i Kina, dok je 68 zemalja bilo suzdržano.
Rezolucijom, protiv koje je lobirao službeni Beograd, pored ostalog se osuđuju negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Rezolucijom se ukazuje na činjenice iz presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i domaćih sudova.
Za genocid u Srebrenicu osuđeno je više od 50 osoba, na oko 700 godina zatvora, a među njima i politički i vojni lideri Republike Srpske Radovan Karadžić i Ratko Mladić.