Edukacija

U Mostaru održan završni dio projekta: Korak bliže šumama bez vatre

U Mostaru je održan Završni događaj projekta ''Zajednička akcija za smanjenje povećanog rizika od šumskih požara po prirodu i ljude u kontekstu klimatskih promjena u Bosni i Hercegovini''.
Gospodarstvo / Ulaganja | 06. 09. 2024. u 12:59 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Mostaru je u četvrtak 5. rujna 2024. godine uspješno održan završni događaj projekta ''Zajednička akcija za smanjenje povećanog rizika od šumskih požara po prirodu i ljude u kontekstu klimatskih promjena u Bosni i Hercegovini''. Projekt je usmjeren na smanjenje povećanog rizika od šumskih požara u kontekstu klimatskih promjena u BiH, pružajući konkretne alate i rješenja koji postaju sve potrebniji s obzirom na porast broja šumskih požara i njihove sve razornije posljedice u zemlji i regiji.

U prisustvu brojnih stručnjaka, predstavnika relevantnih institucija i organizacija, predstavljeni su projektni rezultati, srodni programi koji se bave tematikom šumskih požara i razmijenjena iskustva o mogućnostima i pravcima daljeg djelovanja.

Posebno je istaknuta interaktivna mapa podložnosti šumskim požarima – prvi alat ove vrste u BiH koji kategorizira geografske lokacije u BiH shodno njihovoj podložnosti i riziku za nastanak šumskog požara, koja će značajno doprinijeti boljoj prevenciji i planiranju intervencija. Ovaj alat, zajedno s policy dokumentom ''Mapa puta za smanjenje rizika od šumskih požara'', nudi rješenja za povećanje sigurnosti šumskih ekosistema, naselja i industrije u BiH.

Završni dio događaja obilježen je plenarnom diskusijom sa uvaženim stručnjacima iz oblasti šumarstva, meteorologije i klimatologije. Kroz konstruktivnu razmjenu mišljenja, formulirani su brojni zaključci koji će dodatno unaprijediti buduće aktivnosti na polju zaštite šuma. Zaključeno je da je veza između šuma i klimatskih promjena neraskidiva te da u današnjem vremenu kada klimatske promjene donose sve veće prijetnje za naše šume, trebamo staviti fokus na preventivne mjere za suzbijanje šumskih požara, kao što su edukacija i podizanje svijesti djece i odraslih, posebno lokalnog stanovništa u ruralnim dijelovima blizu šume, pooštravanje kaznenih politika te osiguravanje dodatnih resursa za unapređenje segmenta zaštite šuma od požara. Za postizanje dugoročnih rezultata neophodna je koordinacija i zajedničko djelovanje predstavnika vladinog, nevladinog sektora, stručne javnosti i u konačnici opće javnosti, tj. svakog pojedinaca na individualnoj razini.

''Interaktivna mapa podložnosti požarima u BiH i naš policy dokument potiču i podržavaju efikasnije preventivne mjere zaštite šuma od požara. Klimatske promjene i šumski požari su duboko povezani te moramo poduzeti sve potrebne mjere da zaštitimo naše vrijedne šumske resurse'', poručili su iz FEA - Inicijative za šumarstvo i okoliš, organizacije koja je implementirala spomenuti projekt u okviru kojeg su kreirani ovi značajni rezultati.

 

Kopirati
Drag cursor here to close